Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Badania sanitarno - epidemiologiczne. Bardzo proszę o informację (i podstawę prawną) dotyczącą ważności w/w badań pracowników, którzy w dokumentacji (tzw. książeczki sanepidowskie) mają wpis: termin następnego badania - bezterminowo. Czy w tej sytuacji należy wysłać pracownika na badania w sytuacji podejrzenia o chorobę zakaźną, po przebytej chorobie zakaźnej itp., czy w związku ze zmianą przepisów (orzeczenie lekarskie zamiast wpisu do przedmiotowej książeczki) zmieniła się także terminowość badań i wszystkich pracowników "bezterminowych" należy skierować na badanie?
Przepisy nie określają „terminu ważności” takiego badania, a więc przede wszystkim określa go lekarz i może wydać zaświadczenie na czas nieokreślony (art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, Dz.U. z 2018 r., poz. 151). Z kolei podejrzenie choroby zakaźnej lub jej przebycie mogą świadczyć o tym, że takie badanie mogło stracić aktualność i pracownik powinien na nie zostać skierowany przez powiatowego inspektora sanitarnego (art. 6 ust. 1 pkt 1 i 3 w zw. z ust. 2 pkt 1 ww. ustawy); w razie braku takiego skierowania zalecane jest, aby wydał je pracodawca z powodu wątpliwości co do zachowania aktualności przez ostatnie zaświadczenie lekarskie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dla dziecka uczęszczającego do klasy III SP (ogólnodostępnej) zatrudniono pomoc nauczyciela w wymiarze 4 godz. dziennie, czy Dyrektor może zlecić pracownikowi pomoc - obsługę czynności fizjologicznych ucznia (min.zmiana pieluch). Uczeń zamieszkuje 2 km. od szkoły. Mama niepracująca.
- Nauczyciel dyplomowany z dniem 29.09.2020 r. przeszedł na emeryturę. Od 30.09.2020 roku został ponownie zatrudniony w szkole na czas określony (od 30.09.2020 do 31.08.2021) w niepełnym wymiarze etatu.
Aktualnie emeryt domaga się aby od 01.09.2021 zawrzeć z nim umowę na czas nieokreślony.
1. Czy z nauczycielem, który posiada uprawnienia emeryta można zawrzeć umowę na czas nieokreślony?
2. Jaki musi być minimalny wymiar etatu na umowie na czas nieokreślony? (czy są jakieś wytyczne dla emerytów.)
3. Czy w związku z rozwiązaniem umowy na czas nieokreślony nauczycielowi z uprawnieniami emeryta przysługuje jakaś odprawa?
4. Nauczyciel odchodząc pobrał nagrodę jubileuszową (35 lecie). Czy pracując w szkole jeszcze pięć lat w niepełnym wymiarze będzie mu się należała nagroda jubileuszowa – 40 lecie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź. Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim 182 dni. Po tym okresie ma zamiar skorzystać z rocznego urlopu dla poratowania zdrowia. Czy przed rozpoczęciem urlopu zdrowotnego powinna wykorzystać część zaległego urlopu, czy może ten urlop wykorzystać po powrocie z rocznego urlopu zdrowotnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który bierze udział w szkoleniu w czasie ferii ma prawo do zwrotu kosztów dojazdu i/lub wybrania dnia wolnego za takie szkolenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź: 1/ Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy na podstawie mianowania złożyła prośbę o zmianę formy zatrudnienia w roku szkolnym 2018/2019. Prosi o zatrudnienia na pół etatu od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r. Moje pytanie czy z nauczycielem należy rozwiązać umowę o pracę i wydać świadectwo pracy ( jaka podstawa prawna ); następnie zatrudnić na umowę o prace od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r. na pół etatu, a od 01.09.2019 r. ponownie zatrudnić na podstawie mianowania na pełen etat. W/w nauczyciel w okresie od 01.09.2017 r. do 31.08.2018 r. przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia. Czy nauczyciel ma prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, czy też może go wykorzystać po zmianie zatrudnienia z pełnego wymiaru na 1/2 etatu tj. od np. 01.09.2018 r.
2/ Nauczycielowi zatrudnionemu na czas nieokreślony w wymiarze 26/26 w świetlicy szkolnej dyrektor zamierza od 01.09.2018r. do 31.08.2019r. przydzielić 18/18 w szkole i 13/26 w świetlicy szkolnej. Czy z tym nauczycielem należy podpisać porozumienie zmieniające umowę o pracę z 26/26 na 18/18 i 13/26. W jakiej wysokości będzie miał dodatek za wysługę lat w roku szkolnym 2018/2019r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe