Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Rodzice zainteresowani zapisem dziecka do przedszkola proszą o zostawienie dziecka na 2-3 godziny na tzw. próbę. Czy dyrektor/nauczyciel powinien wyrazić zgodę na pozostawienie dziecka w przedszkolu? Ewentualnie jakie dokumenty powinien sporządzić na tę okoliczność?
Jeśli statut przedszkola lub decyzja dyrektora dopuszczają udział w zajęciach osób spoza przedszkola, nauczyciel musiałby wyrazić na to zgodę, ponieważ ustawowo jest zobowiązany jedynie do opieki nad uczniami danej placówki (art. 6 pkt 1 KN). Przyjęcie dziecka nakłada na dyrektora i nauczyciela (po wyrażeniu zgody) obowiązek opieki nad uczniem oraz zapewnienie przestrzegania wobec niego zasad i przepisów BHP oraz odpowiedzialność organu prowadzącego za ewentualny wypadek z udziałem ucznia (art. 427 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, Dz.U. z 2017 r., poz. 459; art. 10 ust. 1 PO). Z tego względu należałoby również zwrócić się o zgodę do tego organu. Z rodzicami należy ustalić zasady (godziny) bezpiecznego przyprowadzania i odprowadzania dziecka oraz czy ewentualnie będzie korzystało z posiłków (art. 108 ust. 1 pkt 4 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel wypowiedział umowę z dniem 31.08.2020 r. w związku z przejściem na emeryturę. Z jakim dniem należy wypłacić odprawę emerytalną z dniem 31.08. czy 01.09.?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy opinia o potrzebie wczesnego wspomagania dziecka wystarczy do odroczenia od obowiązku szkolnego dziecka sześcioletniego, czy musi być opinia z poradni stwierdzająca brak gotowości szkolnej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Będący w zawieszeniu nauczyciel (trwa postępowanie wyjaśniające) kontaktuje się z rodzicami podopiecznych i mówi nieprawdę, że dzieci w szkole są nakłaniane do podpisywania nieprawdziwych wyjaśnień oraz że są zastraszane przez pedagoga. Jakie prawne możliwości ma dyrektor, by zapobiec dalszemu szkalowaniu placówki i pracowników?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Poszukuje informacji nt. rozliczania w przedszkolu godzin ponadwymiarowych. Jakie obowiązują zasady? Przepisy prawne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W zasobach szkoły i internatu jest 7 pomieszczeń mieszkalnych w których mieszkają nauczyciele i emeryci nauczyciele. W listopadzie 2022 roku po własnych wyliczeniach podałem wzrost czynszu 3 krotny. Organ prowadzący na mocy uchwały podwyższył ponad 6 razy w wrześniu 2023 r. przez 13 lat mieszkańcom nie podwyższano czynszu. Powstało oburzenie
Jako dyrektor każdego roku od 1 stycznia zawierałem unowe na 1 rok. Mieszkańcy nie podpisali umowy z nowym wymiarem czynszu od 1 stycznia 2024 r. Wystawiamy faktury pisząc; odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokali mieszkalnych z nową wyższą kwotą czynszu. Jest wymiana pism. Organ nie zgadza się na zmniejszenie kwoty czynszu argumentując, że stosują ustawę o gospodarce nieruchomościmi i nie mają obowiązku prowadzić , zapewnić mieszkańcom lokalu mieszkalnego. Mieszkańcy twierdzą, że chroni ich ustawa lokatorska. Jest spór który wzrasta. Dotychczas mieszkańcy odbierali faktury z pokoju administracji. Wpłynęło pismo, że dyr. powinien dostarczyć fakturę. Radca prawny sugeruje aby uspokajać w dobie wyborów. Co będzie jak mieszkańcy rozdmuchają mediom.
Czy po wyborach nowa władza nie zarzuci mi zaniedbania obowiązków? Czy nie będę ukarany za nie za niskie i nie zgodne z planem dochody? Co będzie jak mieszkaniec( emeryt się wyprowadzi nie nie uiści zapłaty( dodam, że płacą na starych zasadach czynsz). Proszę o pomoc prawną.
Dziękuje
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe