Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel wypowiedział umowę z dniem 31.08.2020 r. w związku z przejściem na emeryturę. Z jakim dniem należy wypłacić odprawę emerytalną z dniem 31.08. czy 01.09.?
Zgodnie z art. 87 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, przysługuje odprawa emerytalna. Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 KN odprawa emerytalna, jako tzw. inne świadczenie ze stosunku pracy, wchodzi w skład wynagrodzenia nauczyciela. Terminy wypłat wynagrodzenia (a więc również odpraw) reguluje wyczerpująco art. 39 ust. 3 i 4 KN. Zasadą jest, że wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca, a jedynie składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. W dniu 1 sierpnia 2020 r. nie było podstawy do wypłacenia nauczycielowi odpłaty emerytalnej z góry w związku z tym, że pozostawał w zatrudnieniu. Z kolei w dniu 31 sierpnia 2020 r. stosunek pracy nauczyciela zostaje rozwiązany po przepracowaniu ostatniego miesiąca, a więc w tym dniu nauczycielowi należy wypłacić odprawę, zgodnie z art. 39 ust. 4 KN. Wypłata odprawy 1 września 2020 r. nastąpi już po terminie. Również w orzecznictwie podkreśla się, że każdy pracownik nabywa prawo do odprawy emerytalnej w ostatnim dniu pracy (wyrok Sądy Najwyższego z 9 kwietnia 1998 r., I PKN 508/97).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeśli ferie zimowe trwają od 30 stycznia do 12 lutego, to jak prawidłowo wyliczyć średnią feryjną godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw? Czy odrębnie za dni stycznia (czyli za okres od września do grudnia) i lutego (czyli za okres od września do stycznia, bez godzin średniej feryjnej za styczeń)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej może w trybie decyzji administracyjnej po zasięgnięciu opinii samorządu i rady pedagogicznej skreślić z listy ucznia 17 letniego, który stwarza poważne problemy wychowawcze?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dziecko w przedszkolu otrzymało opinię o wczesnym wspomaganiu rozwoju. Dla tego dziecka powinno się przygotować IPET, czy Indywidualny Program Wczesnego Wspomagania Rozwoju. Jeżeli Program Wczesnego Wspomagania Rozwoju to co powinien zawierać (budowa tego programu)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła prowadzi klasy sportowe. Jednocześnie przy szkole funkcjonuje Uczniowski Klub Sportowy, którego zawodnicy (uczniowie szkoły) biorą udział w rozgrywkach ligowych. Czy zapewnienie opieki nad zawodnikami UKS (a tym samym uczniami szkoły) podczas rozgrywek (nie związanych z zawodami szkolnymi) leży po stornie szkoły czy klubu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W jednej klasie jest uczeń z orzeczeniem, który wybrane przedmioty realizuje w grupie do 5 osób. Kilka dni temu rodzic innego ucznia z tej samej klasy dostarczył opinię w sprawie zindywidualizowanej ścieżki kształcenia. Czy mogę połączyć zajęcia tych dwóch uczniów (z j. polskiego, matematyki, j angielskiego)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe