Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie odnośnie do świadectwa pracy. 1) Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania odchodzi na emeryturę. Jaką mam wpisać podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy? 2) Nauczyciel zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony do 31.08.2020 r. Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę były zmiany organizacyjne. Jaką mam wpisać podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy?
Treść pytań jest nieprecyzyjna. W przypadku pierwszego nauczyciela nie wiadomo, w jakim trybie doszło do zakończenia zatrudnienia, ponieważ żaden przepis nie zawiera szczególnego trybu rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę. Jeśli strony zawarły porozumienie stron, podstawa prawna jest uzależniona od podstawy prawnej zatrudnienia: art. 23 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 w przypadku mianowania albo art. 27 ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 4 pkt 1 KN w razie obowiązywania umowy o pracę na czas nieokreślony. Jeśli nauczyciel złożył wypowiedzenie, to stosunek pracy rozwiązuje się odpowiednio na podstawie art. 23 ust. 1 KN (mianowanie) albo art. 27 ust. 1 KN (umowa o pracę na czas nieokreślony).
Również nie wiadomo, jaka jest podstawa prawna zatrudnienia drugiego nauczyciela – praca na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony na pełen etat skutkuje wypowiedzeniem dyrektora z art. 20 ust. 1 pkt 2 KN, a przy niepełnoetatowym zatrudnieniu na umowę o pracę – wypowiedzeniem dyrektora z art. 27 ust. 1 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ksiądz odszedł na emeryturę nauczycielską w roku 2005, do dnia dzisiejszego pracuje czynnie na parafii jako proboszcz. Szkoła nie wypłacała mu świadczeń z funduszu świadczeń socjalnych. Ksiądz zjawił się w tym roku w szkole i stwierdził, że należy mu się wyrównanie i wypłata bieżących świadczeń na takich zasadach jak pozostałym emerytom. Bardzo proszę o odpowiedź i podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Jaką podstawę naliczenia "trzynastki"przyjąć w przypadku, gdy nieobecności z powodu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego trwały cały rok kalendarzowy i pracownica nie otrzymała innego wynagrodzenia oprócz zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego?
2. Co zrobić w sytuacji, gdy pracownica pobierała te zasiłki na przełomie dwóch lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Na nauczyciela emeryta zatrudnionego od 1.09.2011 r. do 31.08.2012 r.w wymiarze 9/18 został dokonany odpis na ZFŚS zgodnie z art. 53 KN jako pracownika oraz 5% pobieranej przez niego emerytury. Czy prawidłowo naliczono odpis? W lipcu br. nauczyciel ten będzie miał wypłacone świadczenie urlopowe zgodnie z KN. Wystąpił również z wnioskiem o dofinansowanie tzw. "wczasów pod gruszą". Czy należy mu się takie dofinansowanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy czas strajku należy odliczyć od okresu za jaki nauczycielowi należy się świadczenie urlopowe?
- Witam,
i bardzo proszę o poradę w następującej sprawie:
10 lat temu zatrudniłam - w charakterze pracownika obsługi - rencistkę, która w 2005 r. nabyła prawo do emerytury (i od tej pory pobierała ją i wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę na czas nieokreślony). Z przyczyn leżących po stronie pracodawcy musiałam rozwiązać z nią stosunek pracy. Wypłaciłam w listopadzie należne odszkodowanie (za 3 miesiące) i odprawę emerytalną (za 6 miesięcy - dopiero teraz). W grudniu Pani nabyłaby prawo do nagrody jubileuszowej i nie wiem, czy zgodnie z rozporządzeniem mówiącym, że jeśli do wypłaty brakuje mniej niż 12 miesięcy a pracownik przechodzi na emeryturę, to nagrodę należy wypłacić w dniu rozwiązania stosunku pracy.Nie wiem, czy przeszkodą nie jest fakt, że Pani pobiera emeryturę od 2005 r.? ale podkreślam, że dopiero teraz została wypłacona odprawa emerytalna. Pani nie nawiązała innego stosunku pracy z żadnym pracodawcą. Nadmieniam, że nie pozostaję w sporze z byłym pracownikiem, ale chcę postąpić zgodnie z przepisami prawa. Dziękuję za radę i pomoc. Pozdrawiam.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe