Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, i bardzo proszę o poradę w następującej sprawie: 10 lat temu zatrudniłam - w charakterze pracownika obsługi - rencistkę, która w 2005 r. nabyła prawo do emerytury (i od tej pory pobierała ją i wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę na czas nieokreślony). Z przyczyn leżących po stronie pracodawcy musiałam rozwiązać z nią stosunek pracy. Wypłaciłam w listopadzie należne odszkodowanie (za 3 miesiące) i odprawę emerytalną (za 6 miesięcy - dopiero teraz). W grudniu Pani nabyłaby prawo do nagrody jubileuszowej i nie wiem, czy zgodnie z rozporządzeniem mówiącym, że jeśli do wypłaty brakuje mniej niż 12 miesięcy a pracownik przechodzi na emeryturę, to nagrodę należy wypłacić w dniu rozwiązania stosunku pracy.Nie wiem, czy przeszkodą nie jest fakt, że Pani pobiera emeryturę od 2005 r.? ale podkreślam, że dopiero teraz została wypłacona odprawa emerytalna. Pani nie nawiązała innego stosunku pracy z żadnym pracodawcą. Nadmieniam, że nie pozostaję w sporze z byłym pracownikiem, ale chcę postąpić zgodnie z przepisami prawa. Dziękuję za radę i pomoc. Pozdrawiam.
Pracownicy nagroda jubileuszowa nie przysługuje.
Zgodnie z § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, pracownik samorządowy nabywa prawo do nagrody jubileuszowej:
1) w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody lub
2) w razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę (jeśli do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy).
Pracownica do dnia zakończenia stosunku pracy nie nabyła prawa do nagrody, nie otrzyma jej także z drugiego warunku, ponieważ rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z innych przyczyn, niż odejście na emeryturę/rentę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyjaśnienie mi kwestii urlopu wychowawczego. Nauczycielka korzystała od września 2016 do końca grudnia 2016r. z urlopu wychowawczego na dziecko do 6-go roku życia. Od stycznia wybiera zaległy urlop wypoczynkowy, który z tegorocznym urlopem za ferie zimowe zakończy się 22.02. W tym czasie jednak 12 dni przebywała na L-4. ; 1. Czy o te 12 dni zaległego urlopu musi wnioskować ponownie, czy można jej go automatycznie wydłużyć?; 2. Pracownica nie wie, czy nie będzie w dalszym ciągu korzystać z L-4, a potem zapowiada, że chce przebywać na urlopie wychowawczym przysługującym na dziecko z niepełnosprawnością (jednak nie zna dokładnej daty z uwagi na możliwość dalszego L-4). Chce dotrzymać miesięcznego terminu złożenia wniosku o ten urlop. Zapytuje, czy może złożyć pismo informujące o swoich planach, które byłoby deklaracją/wnioskiem o udzielenie jej urlopu wychowawczego po wszystkich L-4 i przysługujących dniach wolnych (czy taka forma jest dopuszczalna?); 3. Kolejna rzecz – Co z przepisem w Art. 1867 § 1,że Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika (czy dotyczy to także nauczycieli, bo w KN tego nie wyczytałam), a byłoby to dość skomplikowane. Nauczycielka odeszła na poprzedni urlop z 18/18 etatu jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej – w projekcie organizacyjnym na r. szk. 2016/2017 miała planowane także 5/20 logopedii. Teraz chciałaby pracować tylko jako logopeda, a tych godzin nie nazbiera się na pół etatu, a trudno żebym dzieliła edukację wczesnoszkolną. Czy mogę odmówić?; 4. Czy mogę wypowiedzieć tej Pani umowę (jest zatrudniona na podstawie mianowania) – od września będą zmiany organizacyjnych powodujące zmniejszenie liczby oddziałów w szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Otrzymałam w tym miesiącu pismo o wliczenie do stażu pracy okresu czynnej służby wojskowej w okresie 4.09.1984 r. - 29.08.1985 r. czy po tylu latach przysługuje? Dana osoba jest pracownikiem od 1.09.1985 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkolenie z zakresu pierwszej pomocy w przedszkolu dla wszystkich pracowników powinno odbyć się w godzinach pracy? Czy jeśli odbywa się poza godzinami pracy, to należy wypłacić wynagrodzenie za godziny nadliczbowe? Czy szkolenie z pierwszej pomocy jest zaliczane do szkoleń z zakresu BHP?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można rozliczyć godziny ponadwymiarowe i zastępstwa ustalając, że dniem rozliczenia za miesiąc będzie np. każdy 25. dzień miesiąca? Z uwagi na przekazywanie danych do DBFO (ponieważ szkoła nie ma na miejscu księgowości) czas na stworzenie list, a potem wypłata może się wydłużyć do 3-5 dni. Czy będzie to zgodne z §39 pkt 4 KN? Czy taki zapis powinien być w Regulaminie Pracy i Płacy jednostki? Nie jesteśmy w stanie rozliczyć godzin do ostatniego dnia miesiąca i zlecić wypłat na konta jednego dnia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel od dnia 01.09.2015 do dnia 30.06.2016 roku przebywa na urlopie bezpłatnym. W lutym 2016 roku złożył wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego trzy miesiące. Bardzo proszę o informacje czy w związku z wypowiedzeniem należy się nauczycielowi jakaś odprawa pieniężna i na podstawie jakiego art. KN należy zwolnić nauczyciela? Bardzo dziękuje za wyjaśnienie. Proszę o podanie podstawy prawnej do w/w wyjaśnienia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe