Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Z tytułu posiadania statusu emeryta – byłego pracownika szkoły żaden przepis nie nakłada na pracodawcę obowiązku wypłaty jakiegokolwiek świadczenia socjalnego. Emeryt...

PORADA PRAWNA

12 grudnia 2018 Kadry

Ksiądz odszedł na emeryturę nauczycielską w roku 2005, do dnia dzisiejszego pracuje czynnie na parafii jako proboszcz. Szkoła nie wypłacała mu świadczeń z funduszu świadczeń socjalnych. Ksiądz zjawił się w tym roku w szkole i stwierdził, że należy mu się wyrównanie i wypłata bieżących świadczeń na takich zasadach jak pozostałym emerytom. Bardzo proszę o odpowiedź i podstawę prawną.

Z tytułu posiadania statusu emeryta – byłego pracownika szkoły żaden przepis nie nakłada na pracodawcę obowiązku wypłaty jakiegokolwiek świadczenia socjalnego. Emeryt nabywa prawo do świadczeń socjalnych dopiero po przyznaniu przez pracodawcę (wyrok SN z 4 lipca 2007 r., II PK 25/07). Ksiądz nie jest uprawniony do żądania wypłaty „wyrównania” nieprzyznanych świadczeń. Może składać wnioski o przyznanie bieżących świadczeń, po wykazaniu spełniania kryterium socjalnego i spełnieniu innych warunków określonych w regulaminie ZFŚS – art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2018 r., poz. 1316 ze zm.). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe

Copyright 2019 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT