Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Na nauczyciela emeryta zatrudnionego od 1.09.2011 r. do 31.08.2012 r.w wymiarze 9/18 został dokonany odpis na ZFŚS zgodnie z art. 53 KN jako pracownika oraz 5% pobieranej przez niego emerytury. Czy prawidłowo naliczono odpis? W lipcu br. nauczyciel ten będzie miał wypłacone świadczenie urlopowe zgodnie z KN. Wystąpił również z wnioskiem o dofinansowanie tzw. "wczasów pod gruszą". Czy należy mu się takie dofinansowanie?
Dla nauczyciela zatrudnionego i jednocześnie pobierającego emeryturę należało naliczyć odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tak jak podano w pytaniu, czyli jak dla nauczyciela oraz jak dla emeryta.
Jeżeli chodzi o świadczenia przyznawane z ZFŚS, to zgodnie z Ustawą z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie.
Regulamin przede wszystkim określa jakie osoby są uprawnione do korzystania z Funduszu. Ustawa wymienia podstawowy katalog takich osób:
Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
5) osoby uprawnione do korzystania z Funduszu - pracowników i ich rodziny, emerytów i rencistów - byłych pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie, o którym mowa w art. 8 ust. 2, prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu,
Tak więc, osoby uprawnione z mocy ustawy to pracownicy i ich rodziny oraz emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny (inne osoby np. zatrudnione na umowę zlecenie, pracodawca może uprawnić w regulaminie).
W regulaminie również określa się rodzaje świadczeń socjalnych. Oprócz nauczycielskiego świdczenia urlopowego, gwarantowanego przez Kartę Nauczyciela, wszystkie inne świadczenia przeznaczone są dla wszystkich uprawnionych do korzystania z Funduszu osób. Pracodawca nie może ograniczyć niektórych świadczeń, np. "wczasów pod gruszą" dla określonej grupy osób, np. tylko dla pracowników pomijając emerytów albo tylko dla pracowników admnistracji i obsługi pomijając nauczycieli. Nie można też uzależniać przyznania świadczenia od np. długości trwania umowy czy też wymiaru etatu. Takie zapisy w regulaminie to dyskryminacja osób uprawnionych. Jedynym kryterium, jakim pracodawca może się kierować jest kryterium socjalne określone w ustawie:
Art. 8. 1. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.
Zarówno więc emeryt, jak i nauczyciel czy inny pracownik szkoły powinien mieć zagwarantowane w regulamienie prawo do ubiegania się o wszystkie świadczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy na podstawie ustawy PO w art. 15 oprócz Ko należy powiadamiać organ prowadzący o zatrudnieniu osoby niebędącej nauczycielem do prowadzenia zajęć edukacyjnych?
- Pracownik nabył w 21 stycznia 2019 r. prawo do nagrody jubileuszowej (40 lat). Oprócz płacy zasadniczej i dodatku z tytułu wysługi lat, wypłacany jest dodatek specjalny w różnych kwotach od stycznia 2018 r do czerwca 2018 r., w wakacje nie jest wypłacany, następnie od września 2018 r do grudnia 2018 r.
Mam pytanie. Czy należy ten dodatek uwzględnić w podstawie nagrody jubileuszowej tego pracownika? Jak tak to jak mam go obliczyć ? Czy uśrednić z 3 ostatnich miesięcy (październik, listopad i grudzień)? Proszę o pomoc.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka przebywająca na urlopie dla poratowania zdrowia (do 31.08.2016r.) może bezpośrednio po urlopie przejść na świadczenie przedemerytalne, kompensacyjne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o informację, czy osoba, która została urodzona 01.08.1960 r. i na dzień 1.09.2019 r. będzie mieć 40 lat pracy może skorzystać z sanatorium na 3 tygodnie – leczenie uzdrowiskowe w terminie 07.10.2019r. – 27.10.2019r. – urlop dla poratowania zdrowia (nigdy z tego urlopu nie korzystała)? Czy ta osoba może przejść na emeryturę z dniem 1.09.2020 r. ? Kiedy ta osoba nabywa uprawnienia emerytalne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudnienie (ponowne) nauczyciela mianowanego po przejściu na emeryturę. Czy dyrektor może zatrudnić od 1 września nauczyciela mianowanego (który z dniem 29 sierpnia chce przejść na emeryturę), na czas określony do końca roku szkolnego (a nie zajęć dydaktycznych)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe