Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Jaką podstawę naliczenia "trzynastki"przyjąć w przypadku, gdy nieobecności z powodu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego trwały cały rok kalendarzowy i pracownica nie otrzymała innego wynagrodzenia oprócz zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego? 2. Co zrobić w sytuacji, gdy pracownica pobierała te zasiłki na przełomie dwóch lat?
Zasiłek macierzyński nie jest wliczany do podstawy trzynastki, ponieważ nie jest wynagrodzeniem za pracę, wynagrodzeniem urlopowym, ani nie jest brany pod uwagę przy wyliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy – art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek strefy budżetowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1872); § 1 w zw. z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli, Dz.U. z 2001 r Nr 71, poz. 737 ze zm.; § 6 w zw. z § 14 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. z 1997 r. Nr 2, poz. 14 ze zm.). W pierwszym przypadku podanym w pytaniu, całoroczna nieobecność w pracy z powodu urlopów, podczas których jest pobierany zasiłek macierzyński, skutkuje wysokością trzynastki 0 zł, ponieważ nie został efektywnie przepracowany ani jeden dzień i nie zostało wypłacone wynagrodzenie, z którego można wyliczyć świadczenie. W drugim przypadku trzynastka w poszczególnych latach kalendarzowym przysługuje w wysokości proporcjonalnej do przepracowanych okresów, czyli tylko z uwzględnieniem w jej podstawie wypłaconego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z pominięciem urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego (art. 2 ust. 3 pkt 6 lit. aa i pkt 6a, art. 4 ust. 1 i 2 ww. ustawy).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Placówka nieferyjna. Nauczyciel zatrudniony od 26 września br na 20/20 (Poradnia P-P) do 31 sierpnia 2018r. Pełny etat do końca lutego, od marca 3/4, ponieważ 1/4 w okresie 26.IX do 28.II jest na zastępstwo. Jak wyliczyć urlop dla takiego pracownika i od kiedy nabywa prawo do niego? Jak traktować miesiąc wrzesień w wyliczaniu urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile godzin może dorobić nauczyciel w innej szkole, jeżeli w macierzystej jest zatrudniony na całym etacie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie konkretnego rozwiązania wyliczenia dodatku za trudne warunki pracy nauczyciela. Nauczyciel ma 21 godzin w tym 6 zajęć rewalidacyjnych. Proszę o podanie jak powinien wyglądać przykładowy zapis w regulaminie wynagradzania. Niestety organ prowadzący nie potrafi zwięźle podać wyliczeń.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o udzielenie informacji czy na wolne stanowisko urzędnicze w szkole może zostać zatrudniona stażystka skierowana z urzędu pracy (6 miesięcy stażu). Czy musi być ogłoszony konkurs?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Konserwator zatrudniony w gimnazjum na 0,60 et. i w drugiej placówce, szkole podstawowej na 0,40 et. Od 1 września 2017 r. pracodawcy chcą zlikwidować stanowisko pracy konserwatora. Na jakiej podstawie prawnej dyrektor szkoły podstawowej ma rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę i jaki okres wypowiedzenia ma zastosować( pracownik zatrudniony w sp od 1.08.2017 r. umowa na czas nieokreślony) oraz czy należy się pracownikowi (z etatu 0,40) odprawa pieniężna z powodu likwidacji stanowiska pracy (dyrektor sp zatrudnia 38 osób)jaką podać przyczynę rozwiązania stosunku pracy w świadectwie pracy. Dziękuję za pomoc .
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe