Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik obsługi dostał wezwanie do sądu w celu przesłuchania w charakterze świadka, w sprawie nie związanej z zakładem pracy. Czy należy się w takiej sytuacji dzień wolny usprawiedliwiony płatny czy pracownik powinien na ten dzień wziąć dzień urlopu wypoczynkowego?
Pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy w związku z wezwaniem do sądu w charakterze świadka. Kwestię tę regulują przepisy ROZPORZĄDZENIA MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Zgodnie z § 3 rozporzązenia, dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy jest m.in. imienne wezwanie pracownika do osobistego stawienia się, wystosowane przez organ właściwy w sprawach powszechnego obowiązku obrony, organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sąd, prokuraturę, policję lub organ prowadzący postępowanie w sprawach o wykroczenia - w charakterze strony lub świadka w postępowaniu prowadzonym przed tymi organami, zawierające adnotację potwierdzającą stawienie się pracownika na to wezwanie.
§ 6. nakłada na pracodawcę obowiązek zwolnienia pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia.
W takim przypadku, na podstawie § 16.2, pracodawca wydaje pracownikowi zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia w celu uzyskania przez pracownika od właściwego organu (sądu) rekompensaty pieniężnej z tego tytułu. Jest to więc zwolnienie obowiązkowe, ale bez prawa do wynagrodzenia. Zgłaszając się do sądu, pracownik powinien zatem przedłożyć zaświadczenie o utraconych zarobkach, na podstawie którego sąd wypłaci mu rekompensatę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jaki sposób mogę zobowiązać nauczycieli do pracy z uczniem zdolnym lub wymagającym wsparcia, jeśli nie mogę zaproponować prowadzenia dodatkowych płatnych zajęć pozalekcyjnych? W jaki sposób i kiedy na przykład nauczyciel ma pracować z uczniem przygotowującym się do konkursu przedmiotowego?
- Czy każdy nauczyciel zatrudniony na krótki okres np. 7 dni musi być zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, czy są inne formy zawarcia umowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Muszę zatrudnić do 2 uczniów klasy I nauczycieli specjalistów. Jeden do dziecka z wadą słuchu - tyflopedagog, a drugi do dziecka autystycznego. Na każdego z uczniów mam po 2 godziny. Zajęcia będą się odbywać w szkole. Z jakiego pensum mam sporządzić umowę (2/18 czy 2/22)? Czy tym nauczycielom należy się dodatek trudnościowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie dokumenty powinien przedstawić nauczyciel, który rozpoczyna pracę w szkole, a wcześniej przepracował 16 lat jako asystent na uczelni, aby uzyskać stopień nauczyciela kontraktowego? Jaka jest w takim przypadku procedura przyznawania stopnia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy zespołem szkół utworzonym w 2019 r. (szkoła podstawowa oraz liceum ogólnokształcące). Były pracownik zwrócił się z prośbą o wydanie duplikatu świadectwa pracy za lata pracy 1988-1989. Nauczyciel pracował wówczas w przedszkolu, które nigdy nie podlegało szkole podstawowej. Pracował on kiedyś w szkole podstawowej i posiadamy jego akta w archiwum, w których znajduje się umowa z przedszkolem, nie ma jednak świadectwa pracy. Kto powinien na podstawie posiadanych dokumentów w teczce pracownika wystawić świadectwo pracy? Czy akta powinny zostać przekazane (wypożyczone) do przedszkola w którym pracowała kobieta i tam powinno zostać sporządzone świadectwo pracy za wskazany okres, opatrzony pieczątką dyrektora przedszkola? Na jakiej zasadzie można wypożyczyć akta innej placówce?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe