Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie dokumenty powinien przedstawić nauczyciel, który rozpoczyna pracę w szkole, a wcześniej przepracował 16 lat jako asystent na uczelni, aby uzyskać stopień nauczyciela kontraktowego? Jaka jest w takim przypadku procedura przyznawania stopnia?
Zogdnie z art. 9a ust. 3 Karty Nauczyciela, nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego.
Art. 9b ust. 4. Nauczycielom spełniającym warunki, o których mowa w ust. 1, oraz nauczycielom zatrudnionym w trybie art. 9a ust. 3 lub 4, w drodze decyzji administracyjnej, stopień awansu zawodowego nadaje:
1) nauczycielowi stażyście stopień nauczyciela kontraktowego - dyrektor szkoły;
5. Akt nadania stopnia awansu zawodowego zawiera w szczególności: nazwę komisji kwalifikacyjnej lub egzaminacyjnej, numer i datę wydania zaświadczenia o uzyskaniu akceptacji lub zdaniu egzaminu, stopień awansu zawodowego, a także informację o poziomie wykształcenia nauczyciela. W przypadku uzyskania stopnia awansu zawodowego z mocy prawa albo w sposób określony w art. 9a ust. 3 lub 4 akt nadania stopnia awansu zawodowego nie zawiera odpowiednio nazwy komisji kwalifikacyjnej lub egzaminacyjnej, numeru i daty wydania zaświadczenia o akceptacji lub zdaniu egzaminu.
Jeżeli nauczyciel akademicki posiada kwalifikacje niezbędne do nauczania przedmiotu w danej szkole oraz odpowiedni staż pracy na uczelni, dyrektor szkoły wydaje nauczycielowi akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego z datą nawiązania stosunku pracy bez przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego. Wzór dokumentu zawiera ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (załącznik nr 5).
Dokumenty, na podstawie których dyrektor wydaje akt nadania stopnia awansu, to przede wszystkim dokumenty potwierdzające kwalifikcje nauczyciela (w tym posiadanie przygotowania pedagogicznego) oraz dokument potwierdzający staż pracy na uczelni, czyli świadectwo pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony w zespole szkół, w wymiarze całego etatu na czas nieokreślony, uzyskał w grudniu 2015 r. roczny urlop dla poratowania zdrowia. Urlop kończy się w dniu 15.12.2016 r. W rozmowie z dyrektorem oświadczył, że zamierza skrócić urlop i powrócić do pracy 14.11.2016 r. 1. Czy nauczyciel ma prawo do podjęcia decyzji o skróceniu urlopu? 2. Czy w takim przypadku powinien zwrócić się do dyrektora na piśmie z uzasadnieniem swojej decyzji? 3. Czy powracającemu z urlopu nauczycielowi dyrektor jest zobowiązany zapewnić pracę w wymiarze całego etatu, czy może przydzielić inny wymiar, np. 8/18? 4. Czy w sytuacji, gdy nauczyciel nie wyrazi zgody na takie warunki pracy, dyrektor może rozwiązać z nim umowę, z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia? 5. Czy w takiej sytuacji nauczycielowi przysługuje odprawa, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła feryjna
Pyt. 1
Nauczyciel ostatnią ocenę dorobku zawodowego otrzymał 10.06.2013 r.
Natomiast w tym roku tj. 03.04.2019 r. nauczyciel złożył do dyrektora wniosek o dokonanie oceny pracy (powołując się na art. 6a ust. 1d pkt.1 KN)
Dyrektor funkcję dyrektora objął w 2016 roku.
Za jaki okres czy lata dyrektor powinien dokonać oceny pracy nauczyciela?
Za dwa lata, rok czy od ostatniej oceny nauczyciela, czyli od 2013 r.?
Pyt. 2
Czy nauczyciel, który był zatrudniony na rok szkolny tj. do 31.08.2019 r. i będzie ponownie zatrudniony od 01.09.2019 r. powinien mieć założoną nową teczkę osobową zgodnie z przepisami 2019 r. pomimo ciągłości zatrudnienia (świadectwo pracy nie zostało wystawione)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile wynosi pensum nauczyciela edukacji przedszkolnej prowadzącego dodatkowo zajęcia rewalidacyjne?
- Nauczycielka zatrudniona była w szkole na zastępstwo od 1.09.2019 r. do 27.02.2020 r. Czy należy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie za okres od 1.01. do 27.02.2020 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy od 20.01. do 14.02.2016 r. (26 dni) przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z wypadkiem. Ferie zimowe w szkole w bieżącym roku szkolnym trwają od 1.02. - 14.02.2016 r. 1. Kiedy należy nauczycielowi oddać 14 dniowy urlop za ferie zimowe. Bezpośrednio po zakończeniu ferii (np. 15 - 28.02.) czy można w okresie wakacji letnich?; 2. Nauczyciel 31 maja 2016 kończy staż na n-la mianowanego czy w związku z powyższym staż ulegnie przedłużeniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe