Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Szkoła feryjna Pyt. 1 Nauczyciel ostatnią ocenę dorobku zawodowego otrzymał 10.06.2013 r. Natomiast w tym roku tj. 03.04.2019 r. nauczyciel złożył do dyrektora wniosek o dokonanie oceny pracy (powołując się na art. 6a ust. 1d pkt.1 KN) Dyrektor funkcję dyrektora objął w 2016 roku. Za jaki okres czy lata dyrektor powinien dokonać oceny pracy nauczyciela? Za dwa lata, rok czy od ostatniej oceny nauczyciela, czyli od 2013 r.? Pyt. 2 Czy nauczyciel, który był zatrudniony na rok szkolny tj. do 31.08.2019 r. i będzie ponownie zatrudniony od 01.09.2019 r. powinien mieć założoną nową teczkę osobową zgodnie z przepisami 2019 r. pomimo ciągłości zatrudnienia (świadectwo pracy nie zostało wystawione)?
Ad 1. Oceny pracy należy dokonać za okres od ostatniej oceny (w tym przypadku oceny dorobku zawodowego z 2013 r., zrównanej w obecnym stanie prawnym z oceną pracy), ponieważ art. 6a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli, zakresu informacji zawartych w karcie oceny pracy, składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego oraz trybu postępowania odwoławczego (Dz.U. z 2018 r., poz. 1133) nie stanowią, że oceną obejmuje się tylko jakiś niedawny okres pracy.
Ad 2. Akta osobowe założone w 2018 r. są przechowywane przez 50 lat od dnia zakończenia stosunku pracy, a w przypadku zatrudnienia nawiązanego w 2019 r. takie akta przechowuje się przez 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu - art. 125a ust. 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1270 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją, Dz.U. z 2018 r., poz. 357; art. 94 pkt 9b ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz.U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. Kontynuacja dotychczasowej teczki akt osobowych z 2018 r. byłaby możliwa jedynie w razie złożenia za pracownika raportu informacyjnego do ZUS, co skróciłoby okres ich przechowywania do 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym raport informacyjny został złożony (art. 7 ust. 3 i art. 8 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r.), a przy kolejnym zatrudnieniu 10 - letni okres ich przechowywania byłby liczony od końca roku kalendarzowego, w którym kończący się najpóźniej stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu (art. 9 ww. ustawy w zw. z art. 945 § 2 KP); po upływie tego okresu pracownik odebrałby całe akta osobowe. Jeśli taki raport nie zostanie złożony do ZUS, należy założyć nowe akta osobowe w związku z zawarciem nowej umowy o pracę i różne okresy przechowywania akt osobowych dla umów zawartych w 2018 r. oraz w 2019 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od września 2018 r.u nas w Przedszkolu będzie zatrudniony nauczyciel, który jest równocześnie zatrudniony w innej szkole. Dostarczył do nas świadectwo pracy z innego zakładu ( 7 lat pracy). W jakiej wysokości należy obliczyć jego wysługę lat w naszej placówce?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy uśredniamy godziny kadrze zarządczej. Czy płacimy tylko za faktycznie przepracowane godziny na zastępstwach lub ponadwymiarowe. Szkoła jest feryjna.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Poszukuję informacji dotyczącej pensum nauczyciela w specjalnym oddziale przedszkolnym przy specjalnej szkole podstawowej, roczne obowiązkowe przygotowanie-dzieci 5,6,7 letnie, każde z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. W oddziale dziecko ma być 5 godzin, czy do tych godzin dolicza się także logopedię, terapię pedagogiczną, psychologiczną, rehabilitację, religię itp?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka przebywająca na urlopie macierzyńskim może podjąć pracę w innej szkole na mniej niż 1/2 etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy muszę przydzielić pełny etat nauczycielowi: 1) który wraca z rocznego urlopu wychowawczego 2) który wraca z urlopu macierzyńskiego? Dodam, że nauczyciele mieli przed odejściem na urlop pełne etaty.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe