Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy zespołem szkół utworzonym w 2019 r. (szkoła podstawowa oraz liceum ogólnokształcące). Były pracownik zwrócił się z prośbą o wydanie duplikatu świadectwa pracy za lata pracy 1988-1989. Nauczyciel pracował wówczas w przedszkolu, które nigdy nie podlegało szkole podstawowej. Pracował on kiedyś w szkole podstawowej i posiadamy jego akta w archiwum, w których znajduje się umowa z przedszkolem, nie ma jednak świadectwa pracy. Kto powinien na podstawie posiadanych dokumentów w teczce pracownika wystawić świadectwo pracy? Czy akta powinny zostać przekazane (wypożyczone) do przedszkola w którym pracowała kobieta i tam powinno zostać sporządzone świadectwo pracy za wskazany okres, opatrzony pieczątką dyrektora przedszkola? Na jakiej zasadzie można wypożyczyć akta innej placówce?
Jeśli pracownik pracował w przedszkolu, które nigdy nie było podległe szkole to powinien się zwrócić o wydanie świadectwa pracy do przedszkola, w którym był zatrudniony, albo do podmiotu, który archiwizuje dokumenty przedszkola. Zastanawiające jednak jest to, skąd – w sytuacji, gdy przedszkole nigdy nie podlegało pod szkołę – w szkolnych dokumentach znajduje się umowa przedszkolem?
Moim zdaniem duplikat świadectwa pracy powinien wystawić ten podmiot, który zatrudniał pracownika w tamtym okresie. W tym wypadku powinno to zrobić przedszkole.
Trzeba też zauważyć, że roszczenie pracownika o wydanie świadectwa pracy (tj. możliwość żądania wydania świadectwa pracy) przedawniło się – roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się bowiem z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (tu: od dnia ustania stosunku pracy) zgodnie z art. 291 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 z późn. zm.). Zatem pracodawca nie jest obowiązany do uwzględniania wniosku o wydanie świadectwa pracy. Po upływie terminu przedawnienia roszczenia ze stosunku pracy ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia. Może też zrzec się korzystania z zarzutu przedawnienia.
Zatem były pracodawca w przedstawionej sytuacji może, ale nie musi, wydać pracownikowi świadectwo pracy. Świadectwo pracy wydać można w oparciu o posiadane przez byłego pracodawcę dokumenty.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy organ prowadzący może przedłużyć kadencję dyrektora zespołu szkół w skład którego wchodzi przedszkole (nie oddział przedszkolny tylko przedszkole ), szkoła podstawowa i gimnazjum do 2019 roku wg przepisów wprowadzających reformę oświaty? Podjęto uchwałę o włączeniu gimnazjum do szkoły podstawowej 8 letniej. Co w przypadku jeżeli jeszcze jest przedszkole w zespole. Czy może być przedłużona kadencja dyrektora do 2019 roku?
- Czy nowy nauczyciel zatrudniony od 31.01.2011 r. do 22.06.2011 r., z powodu powołania na stanowisko II wicedyrektora od II sem. w szkole otrzyma trzynastkę za 2011 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem 3-oddziałowego przedszkola. Jakie pensum godzin obowiązuje dyrektora przedszkola i jakie przepisy to regulują?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od października placówkę prowadzi stowarzyszenie. Zgodnie z przepisami nie utworzono zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Spływają natomiast pieniądze z rat pożyczek. Czy można i jeśli tak to na jakiej podstawie dysponować tymi środkami i jak je wydatkować?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu od 4 września 2023 r. przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe