Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Organ prowadzący wpadł, na pomysł, że aby było taniej będzie transport uczniów taksówką do szkoły z miejsca zamieszkania do szkoły i na powrót. Jest to obwód szkoły, nie ma komunikacji publicznej. Do tej pory przejazd uczniów odbywał się według spisanej umowy z przewoźnikiem, który ma do tego uprawnienia / mały busik/. Czy dyrektor szkoły ma prawo się nie zgodzić na przewóz uczniów taksówką i nie podpisywać umowy w takiej sytuacji? Z przejazdu korzystają uczniowie z klasy I SP 6 lat ponad 3 km i uczniowie z gimnazjum ponad 4 km drogi od domu. Problem jest w tym, że na 6 osób zgłoszonych do przejazdu czasem jadą busem 3 lub 4, czy 5 osób, a czasem wszyscy zgłoszeni do przejazdów. Proszę o poradę.
Sieć publicznych szkół powinna być zorganizowana w sposób umożliwiający wszystkim dzieciom spełnianie obowiązku szkolnego. Droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać: 1) 3 km – w przypadku uczniów klas I–IV szkół podstawowych; 2) 4 km – w przypadku uczniów klas V i VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów. Jeżeli droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie dziecko mieszka: 1) przekracza odległości wymienione wyżej, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka albo zwrot kosztów przejazdu dziecka środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice, a do ukończenia przez dziecko 7 lat – także zwrot kosztów przejazdu opiekuna dziecka środkami komunikacji publicznej; 2) nie przekracza tych odległości, gmina może zorganizować bezpłatny transport, zapewniając opiekę w czasie przewozu. Ponadto jednostka samorządu terytorialnego jako organ prowadzący szkoły lub placówki sprawuje nadzór nad działalnością szkół i placówek w zakresie spraw finansowych i administracyjnych. W związku powyższym, gmina ma obowiązek realizować zapisy ustawy. Do kompetencji dyrektora należy ścisła współpraca w celu m. in. zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom podczas przebywania tej drogi. Prawo nie reguluje szczegółów tej współpracy, o których mowa w pytaniu, dlatego jej zasady należy wypracować z organem prowadzącym.
Podstawa prawna: USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, w szczególności art. 17, 34a.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, który posiada kwalifikacje do pracy z dziećmi w przedszkolu (ukończył stosowne studia podyplomowe lub magisterskie) może prowadzić zajęcia z rytmiki i gimnastyki (wynikające z podstawy programowej) bez posiadania dodatkowych kursów czy specjalistycznych szkoleń?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń zasadniczej szkoły zawodowej uległ wypadkowi drogowemu i przez 2 miesiące przebywał w szpitalu. Obecnie jest w domu, ale nie może uczęszczać do szkoły z powodu skomplikowanego złamania nogi. Rodzice dostarczyli orzeczenie z PPP o konieczności nauczania indywidualnego. W jaki sposób zorganizować dla tego ucznia zajęcia praktyczne. Dodam,że uczeń mieszka w miejscowości oddalonej 12 km od szkoły.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry; Sytuacja nietypowa. Szkoła się rozbudowuje i prace budowlane planowane są bezpośrednio przy ścianie funkcjonującej szkoły. Uprzejmie proszę o interpretację zasadności czy braku przeciwwskazań do realizowania takich prac. Potrzebne są podstawy prawne do sporządzenia planu BIOZ.
dziękuję piotr@siebor.pl
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Prowadzę szkołę niepubliczną z uprawnieniami publicznej. Mam pytanie w związane z osobnym rozliczeniem miesięcznym subwencji dla ucznia z orzeczeniem. W jaki sposób prawidłowo dokonać rozliczenia jeśli mamy uczniów z rożnymi schorzeniami? Taka sytuacja wiąże się z wysokością dotacji, dostajemy także miesięczną subwencję w postaci jednej kwoty bez podziału na paragrafy. Czy należy dokonać procentowego podziału w zależności od schorzenia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jako dyrektor zawiadomiłam policję w celu zbadania trzeźwości pracownika, co do którego zaszło podejrzanie przebywanie pod wpływem alkoholu w czasie pracy. Czy w takiej sytuacji nauczyciel może odmówić badania alkomatem?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe