Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Ponieważ umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu 31 sierpnia 2019 r., nauczycielka od dnia porodu do ostatniego dnia pracy skorzysta z urlopu macierzyńskiego. Po tym terminie...

PORADA PRAWNA

16 maja 2019 Kadry

Nauczycielka w maju ma termin porodu, a 31 sierpnia dobiega końca jej umowa o pracę na czas określony. Jak w tym przypadku wygląda kwestia urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego takiej pracownicy? Czy umowa rozwiąże się w terminie przewidzianym w umowie? Czy po ustaniu zatrudnienia ZUS wypłacać będzie zasiłek macierzyński i rodzicielski? Jakie obowiązki ciążą w tym przypadku na pracodawcy? Pracownicy należy się 20 tygodni urlopu macierzyńskiego czy w piśmie informującym że dyrektor udzielił urlopu macierzyńskiego zawieram tylko ten okres na który jest zawarta umowa czyli do 31 sierpnia 2019 r. ? Czy w tym wypadku pracownica może sobie wybrać czy chce np. 80 % wymiaru podstawy zasiłku czy 100%? Czy pracodawca musi powiadamiać o tym fakcie ZUS?

Ponieważ umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu 31 sierpnia 2019 r., nauczycielka od dnia porodu do ostatniego dnia pracy skorzysta z urlopu macierzyńskiego. Po tym terminie zasiłek macierzyński będzie wypłacał ZUS, pomimo że nauczycielka nie będzie już na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim - art. 30 ust. 4 i art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645). Zgodnie z art. 31 ust. 1 i ust. 3 pkt 1 ww. ustawy zasiłek macierzyński za czas urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru, a w wysokości 80% przysługiwałby jedynie w razie złożenia w terminie 21 dni od urodzenia dziecka wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Pracodawca jest obowiązany do przedłożenia w ZUS zaświadczenia zawierającego zestawienie składników wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku (art. 61 ust. 3 ww. ustawy) oraz powinien wyrejestrować nauczycielkę z ubezpieczeń, celem uzyskania przez nią dalszych wypłat zasiłku z ZUS. Wymagane dokumenty określa rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych oraz innych dokumentów, Dz. U. z 2018 r., poz. 2495: pracodawca składa druk ZUS Z-3, zaś pracownica skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub jego kopię potwierdzoną przez płatnika zasiłku (ZUS) za zgodność z oryginałem.  

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT