Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeżeli nauczyciel w czasie nagrody jubileuszowej był na zwolnieniu, urlopie macierzyńskim, urlopie wychowawczym i poprzednicy tej nagrody nie wypłacili. Nauczyciel wrócił do pracy i na dzień dzisiejszy ma 29 lat pracy. Czy zaległą nagrodę mam wypłacić w całości z dniem dzisiejszym? Czy ta nagroda przepadła?
Zgodnie z § 2 ust. 1 Rozporzadzenia MENiS z dnia 30.10.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej (...), nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody. W opisanym przypadku - 4 lata temu.
Na podstawie art. 291 § 1 kodeksu pracy, roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Roszczenia przedawnionego nie można dochodzić, chyba że ten, przeciwko komu roszczenie przysługuje, zrzeka się korzystania z przedawnienia; zrzeczenie dokonane przed upływem przedawnienia jest nieważne (art. 292 kp).
Zgodnie z powyższym, roszczenie nauczyciela o wypłatę nagrody jubileuszowej przedawniło się, jednak dyrektor szkoły może nie skorzystać z przedawnienia i wypłacić nagrodę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek uzasadnić obniżenie dodatku motywacyjnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi kontraktowemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, przebywającemu na zwolnieniu lekarskim, można wręczyć wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy za pośrednictwem poczty?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można uwzględnienia przy nagrodzie jubileuszowej nauczyciela 5 lat studiów dziennych? Jak te studia są zaliczane w przypadku uprawnień emerytalnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mamy zatrudnionego pracownika niepedagogicznego na dwie umowy na czas nieokreślony (0,5 etatu + 0,5 etatu). Od września br. chcemy scalić te dwie umowy w jedną. Jak należy to zrobić – w formie jednego aneksu do tych umów, czy należy zawrzeć ponownie jedną umowę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel języka angielskiego zatrudniony 12/18 etatu (11 godzin języka angielskiego i jedna godzina wychowawcza) przebywa od 15 września na zwolnieniach lekarskich (dwutygodniowe zwolnienia trwające do chwili obecnej). Zapowiada się, że sytuacja będzie trwała nadal. W chwili obecnej godziny języka angielskiego jako zastępstwa przydzielono innym nauczycielom pracującym w szkole. Godzinę wychowawczą przydzielono wicedyrektorowi. Czy w tym przypadku należy się wicedyrektorowi dodatek funkcyjny za wychowawstwo? Czy prawnym jest odebranie dodatku za wychowawstwo nauczycielowi przebywającemu na zwolnieniu? Dodatek za wychowawstwo jest dodatkiem stałym wypłacanym miesięcznie, a zwolnienia są nie dłuższe niż dwa tygodnie.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe