Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem szkoły podstawowej. Do końca lutego otrzymywałem dodatek motywacyjny, który był przyznawany przez Burmistrza. Po tym okresie dodatku już nie otrzymałem. Nie było żadnego wytłumaczenia ani ostrzeżenia-prostu nie dał. Proszę o pomoc w tej sprawie. Nie wiem jakie kroki podjąć. W internecie czytam przeróżne informacje, a najczęściej są sprzeczne. Jedni piszą, że dodatek jest obligatoryjny i należy do składowej wynagrodzenia, a inni wręcz odwrotnie. Bardzo proszę o wyjaśnienie i podpowiedzenie co mogę w tej sprawie zrobić?
Dodatek motywacyjny jest składnikiem wynagrodzenia, ale nie o stałym charakterze – ma charakter uznaniowy, nie jest związany z zajmowanym stanowiskiem lub wykonywaną funkcją oraz jest przyznawany po stwierdzeniu przez organ prowadzący osiągnięć dyrektora wymienionych w § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, Dz. U. z 2014 r., poz. 416 i doprecyzowanych w regulaminie wynagradzania oraz zgodnie z tym regulaminem może być wypłacany przez czas określony. Na fakultatywny charakter dodatku wskazuje się w orzecznictwie (m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 26 sierpnia 2008 r. II SA/Ol 365/08, http://orzeczenia.nsa.gov.pl). W związku z tym przyznanie dodatku na czas określony nie oznacza natomiast, że dodatek zostanie przyznany na kolejny okres, zaś organ prowadzący nie ma obowiązku informowania o jego nieprzyznaniu po upływie terminu, na jaki dodatek poprzednio został przyznany. Jedyną szansą na wykazanie uprawnienia do dodatku jest udowodnienie uzyskania osiągnięć wymienionych w ww. przepisach i regulaminie wynagradzania w okresie następującym po przyznaniu poprzednio dodatku (czy też w innym wskazanym w regulaminie wynagradzania) oraz że inny nauczyciel ma takie same osiągnięcia i dodatek otrzymał, a w związku z tym nieprzyznanie dodatku dyrektorowi ma dyskryminujący charakter.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- WDŻR w arkuszu organizacji szkoły.
Czy nauczyciel może mieć uzupełniony etat godzinami wdżr (chodzi o arkusz organizacji na następny rok szkolny), jeśli na daną chwilę nie wiadomo, czy będą takie godziny uruchomione? (np.rodzice uczniów nie wyrażają zgody na udział w wdżr)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel wspomagający zatrudniony od 1 września 2018r na czas określony (1 rok)rozpoczyna staż na stopień nauczyciela kontraktowego
- W oddziale 5-latków jest dziecko z niepełnosprawnością sprzężoną (ruchową i afazją)na jakim stanowisku mogę przyjąć drugiego pracownika i z jakimi kwalifikacjami. Zgłosiła się nauczycielka ed. przedszkolnej z terapią zajęciową czy będzie mieć odpowiednie kwalifikacje?
- Od 27.11.2023 r. został zatrudniony nauczyciel w przedszkolu w pełnym wymiarze godzin. Przedszkole jest placówką nieferyjną. Ile należy się urlopu wypoczynkowego nauczycielowi za rok 2023 jeśli z ostatniego świadectwa pracy wynika, że w poprzednim przedszkolu była zatrudniona do 25.11.2023 r. wykorzystała 24 dni ( 192 h ) urlopu wypoczynkowego za rok 2023.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w placówce nieferyjnej w wymiarze 5/20 etatu. Pracuje 5 godzin jeden raz w tygodniu. Ma 11 godzin zaległego urlopu wypoczynkowego i 48 godzin za okres od stycznia do sierpnia 2019 (31.08.19 nastąpi rozwiązanie umowy o pracę). Jego dobowy wymiar czasu pracy to 10 godzin. Mając 59 godzin urlopu, odejmuję mu 10 godzin urlopu za każdy dzień, więc do końca sierpnia ma do wykorzystania 5 dni i 9 godzin. Jak udzielić tych 9 godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe