Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w placówce nieferyjnej w wymiarze 5/20 etatu. Pracuje 5 godzin jeden raz w tygodniu. Ma 11 godzin zaległego urlopu wypoczynkowego i 48 godzin za okres od stycznia do sierpnia 2019 (31.08.19 nastąpi rozwiązanie umowy o pracę). Jego dobowy wymiar czasu pracy to 10 godzin. Mając 59 godzin urlopu, odejmuję mu 10 godzin urlopu za każdy dzień, więc do końca sierpnia ma do wykorzystania 5 dni i 9 godzin. Jak udzielić tych 9 godzin?
Zasadniczo urlopu udziela się na cały dzień pracy (w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu). Na podstawie art. 1542 § 4 kodeksu pracy, udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop. W opisanym przypadku udzielenie o jedną godzinę mniej urlopu nie będzie stanowiło większej różnicy, gdyż nauczyciel prowadzi w tym dniu jedynie 5 godzin zajęć. Dyrektor mógłby zlecić nauczycielowi jakieś prace w tym dniu, np. udział w posiedzeniu rady pedagogicznej, ale jedynie w ramach tej jednej godziny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ilość godzin zastępczych przekroczyła w grudniu możliwości finansowe placówki. Nauczycielki wyraziły zgodę na odebranie części przepracowanych godzin w postaci dnia wolnego (oczywiście zgodnie z indywidualnym pensum). Co na to przepisy prawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela zatrudnionego na 3/18, który złożył wniosek o pomoc pieniężną na święta z ZFŚS. Czy przyznając mu niepełną kwotę w porównaniu z innymi zgodnie z tabela jaką mamy w regulaminie, adekwatnie do części etatu oraz uwzględniając oprócz warunków finansowych, także inne warunki postąpiłam słusznie? Jak należy wypłacać dofinansowania z ZFŚS osobom zatrudnionym na kilka godzin w kilku szkołach?
- Udzielono mi urlopu dla poratowania zdrowia od 1.09.2012 do 30.06.2013. od 1 lipca wróciłam do pracy na stanowisko wicedyrektora. Czy na te 2 miesiące należy mi się dodatek funkcyjny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący ze względu na małą liczebność uczniów w poszczególnych oddziałach polecił aby połączyć klasy na dwóch poziomach edukacyjnych oraz umożliwił utworzenie tylko dwóch zamiast tradycyjnych trzech oddziałów klas pierwszych w przyszłym roku szkolnym. Ten ruch spowodował drastyczne cięcia w kadrach ponieważ nauczyciele przedmiotów ogólnych stracą w ten sposób wiele godzin. Natomiast największym problemem jest dla nas fakt, iż w roku szkolnym 2018/2019 wracają z urlopu macierzyńskiego dwie nauczycielki zatrudnione na umowie z mianowania. Z arkusza, który jest w trakcie opracowywania wynika jasno, że nie będziemy w stanie zapewnić im pełnego etatu po powrocie do pracy. Co zrobić w tej sytuacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Mam pytanie - czy wszyscy pracownicy szkoły (także obsługi i administracji) muszą być przeszkoleni w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe