Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ilość godzin zastępczych przekroczyła w grudniu możliwości finansowe placówki. Nauczycielki wyraziły zgodę na odebranie części przepracowanych godzin w postaci dnia wolnego (oczywiście zgodnie z indywidualnym pensum). Co na to przepisy prawa?
W przypadku szkoły/placówki samorządowej, dyrektor odpowiada za prawidłowe gospodarowanie finansami publicznymi. Oznacza to, że przydzielając godziny doraźnych zastępstw, powinien na bieżąco kontrolować wykonanie planu finansowego placówki. Jeżeli środki finansowe nie wystarczają na pokrycie należności, wówczas należy albo tak ustalać zastępstwa, aby nie generowało to dodatkowych kosztów, np. w szkole - zajęcia świelicowe, albo wystąpić do organu prowadzącego o zwiększenie planu finansowego.
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw jest jednym ze składników wynagrodzenia nauczyciela, określonego w art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela. Dodatkowo w ustawie wskazano, że godziny te są płatne (art. 35 KN), natomiast nie przewidziano możliwości udzielania czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach ponadwymiarowych.
Zgodnie z art. 84 kodeksu pracy, pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę, natomiast art. 94 pkt 5 kodeksu pracy zobowiązuje pracodawcę do terminowego i prawidłowego wypłacania wynagrodzenia.
W chwili obecnej nauczyciele mogą domagać się wypłaty zaległego wynagrodzenia na podstawie art. 291 § 1 kodeksu pracy (prawo do tego roszczenia będą mieli do 3 lat).
Należy również pamiętać o przepisach zawartych w art. 282 § 1:
Kto, wbrew obowiązkowi:
1) nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika, wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem kobietą. Mam 63 lata, jestem zatrudniona poprzez mianowanie, nabyłam prawo do emerytury. Czy dyrektor może mnie zwolnić? Jeżeli tak - to na jakiej podstawie (nie mam żadnych negatywnych ocen itp). Gdybym chciała rozwiązać umowę o pracę, to jaką otrzymałabym odprawę? W jaki sposób najkorzystniej dla mnie rozstać sie z zakładem pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przyznałam nauczycielce urlop zdrowotny zgodnie z okresem wskazanym w orzeczeniu t.j 01.07.2015 do 30.06.2016 r. Nauczycielka wykorzystała w br. 10 dni urlopu w czasie ferii zimowych. Czy w związku z tym będę musiała nauczycielce zapłacić za niewykorzystane dni urlopu wypoczynkowego, czy - ponieważ urlop wypoczynkowy pokrywa się ze zdrowotnym - nie mam takiego obowiązku.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Na jakich zasadach można zatrudnić do wykonywania zadań administracyjnych w ramach projektu finansowanego ze środków UE (np. koordynator projektu) osobę, która w danej szkole już jest zatrudniona jako nauczyciel? Czy to może być odrębna umowa na stanowisku pracownika administracyjnego?
- Od tego roku w szkole jest kształcenie dualne w Technikum,uczniowie maja zajęcia w Hotelach. Pani dyrektor ma podpisać umowę z osobami, które prowadzą zajęcia z uczniami. Nie wiemy czy osoby to instruktorzy praktycznej nauki zawodu, czy nauczyciele praktycznej nauki zawodu i jakie obowiązuje pensum 22 czy 18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel uczący j. angielskiego w przedszkolu musi mieć zdany egzamin FCE Poziom B2 z języka angielskiego, czy wystarczy kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe z nauczanego jerzyka? I jak zmienią się w tym zakresie przepisy po 2020 roku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe