Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel uczący j. angielskiego w przedszkolu musi mieć zdany egzamin FCE Poziom B2 z języka angielskiego, czy wystarczy kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe z nauczanego jerzyka? I jak zmienią się w tym zakresie przepisy po 2020 roku?
Zgodnie z art. 28a rozporządzenia MEN z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. z 2015 r., poz. 1264) do dnia 31 sierpnia 2020 r. kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach posiada osoba, która ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach oraz legitymuje się świadectwem znajomości danego języka obcego w stopniu co najmniej podstawowym np. FCE z oceną A lub B (w pytaniu nie podano oceny nauczyciela). Po tym terminie kwalifikacje do nauczania języka obcego będą musiały zostać uzupełnione do poziomu tych wymienionych w § 11 rozporządzenia, m.in.: studia magisterskie lub licencjackie na kierunku filologia lub lingwistyka stosowana w zakresie języka angielskiego; studia wyższe na dowolnym kierunku (specjalności) i świadectwo złożenia państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II (wymienione w załączniku do rozporządzenia) lub świadectwo znajomości danego języka obcego w stopniu zaawansowanym lub biegłym (wymienione w załączniku do rozporządzenia, nie jest nim certyfikat FCE), ewentualnie świadectwo znajomości danego języka obcego w stopniu co najmniej podstawowym (np. FCE z oceną A lub B) i dodatkowo ukończone studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie wczesnego nauczania danego języka obcego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wg mnie posiada ona kwalifikacje do nauczania w szkole ponadgimnazjalnej. Mówi o tym ostatecznie paragraf 29 ust. 2 rozp. z 2017 r. (Dz. U. z 2017 poz. 1575). Ponieważ ukończyła studia przed 17 stycznia 2012 r. Proszę o potwierdzenie lub wyjaśnienie zastosowania w praktyce tego Rozporządzenia. Natomiast jeżeli nauczyciel może nauczać w szkole ponadgimnazjalnej, to czy może ubiegać sie o awans zawodowy bez dopełnienia wykształcenia?
- Zadałam pytanie dot. urlopu wychowawczego i otrzymałam odpowiedź tylko w oparciu o Kodeks Pracy, natomiast proszę o odpowiedź w oparciu o Kartę Nauczyciela art.67.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pani sprzątająca w szkole zachorowała i od 3 listopada przebywa na L4. Inne panie sprzątaczki pracujące w szkole zostały wysłane do wykonania prac, aby w szkole było czysto. Po dwóch tygodniach wystąpiły z szeregiem problemów i próśb, aby szukać nowego pracownika. Aby wynagrodzić im wykonywaną dodatkową pracę, przyznałem 10% dodatku od 29 listopada do poborów zasadniczych, do czasu powrotu chorej sprzątaczki. Obowiązujący regulamin przewiduje takie rozwiązanie pod warunkiem posiadanych środków. Na zabezpieczenie środków uzyskałem zgodę od organu, choć ich nie miałem. Chora sprzątaczka wróciła do pracy 6 grudnia. Czy za tydzień mogę wypłacić dodatkowe 10%? Czy moje działania są prawidłowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony od 10 kwietnia do 23 czerwca 2023 r. Za ile dni należy wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą przekształconą z dniem 1.09.2017r. z gimnazjum w szkołę podstawową (w której są klasy dotychczasowego gimnazjum). Z dniem 31.08.2019r wychodzą ostatnie roczniki – klasy trzecie gimnazjum. W związku z tym, sporo nauczycieli z dniem 1.09.2019r. starci etaty albo zostaje im - w przygotowanym wstępnie na rok szk.2019/2020 arkuszu org. - w przydziałach mniej jak połowa etatu (np. 4/18, 7/18). Mowa tu o nauczycielach zatrudnionych zarówno na podstawie mianowania jak i na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy.
Pytanie jest następujące: czy do tych nauczycieli ma zastosowanie art. 225 ustawy „Przepisy wprowadzające ustawę Prawo Oświatowe” ? (na podstawie przepisu art.225 ust.12 i art. 227). Czy dyrektor w ruchu kadrowym dotyczącym roku szkolnego 2019/2020 stosuje przepisy „specustawy”, czy art.20 KN?
Czy nauczyciele muszą dostać informację o przeniesieniu w stan nieczynny z dniem 01.09.2019? Czy mogą mieć ograniczony do wymiaru niższego jak połowa wymiar etatu (art.225 ust.5)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe