Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pani sprzątająca w szkole zachorowała i od 3 listopada przebywa na L4. Inne panie sprzątaczki pracujące w szkole zostały wysłane do wykonania prac, aby w szkole było czysto. Po dwóch tygodniach wystąpiły z szeregiem problemów i próśb, aby szukać nowego pracownika. Aby wynagrodzić im wykonywaną dodatkową pracę, przyznałem 10% dodatku od 29 listopada do poborów zasadniczych, do czasu powrotu chorej sprzątaczki. Obowiązujący regulamin przewiduje takie rozwiązanie pod warunkiem posiadanych środków. Na zabezpieczenie środków uzyskałem zgodę od organu, choć ich nie miałem. Chora sprzątaczka wróciła do pracy 6 grudnia. Czy za tydzień mogę wypłacić dodatkowe 10%? Czy moje działania są prawidłowe?
Skoro dodatek został przyznany zgodnie z regulaminem wynagradzania do powrotu nieobecnej sprzątaczki, co nastąpiło 6 grudnia, to pozostałym sprzątaczkom powinien zostać wypłacony za okres od 1 do 5 grudnia, ponieważ od 6 grudnia sprzątaczka obecna w pracy już wykonywała swoją pracę bez dodatkowego obciążenia pozostałych osób na tym stanowisku (art. 80 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.; art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, Dz. U. z 2019 r., poz. 1282).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik pracował w szkole A na pełny etat, było to podstawowe miejsce pracy. Wypłacany był główny dodatek stażowy. Nasza szkoła była dodatkowym miejscem pracy, gdzie dodatek stażowy był wypłacany w czwartym roku pracy. W październiku tego roku Nauczyciel złożył oświadczenie, że podstawowym miejscem pracy jest nasza szkoła, ponieważ tu realizuje pełny wymiar godzin, a w szkole A ma parę godzin. Uważam, że nie ma podstaw do przeliczenia stażu. Ponieważ pracownik nie posiada świadectwa pracy ze szkoły A, gdyż nadal tam pracuje? Jak rozwiązać ten problem?
- Na stronie http://bip.stawiski.pl/prawo.php?wiad=681 znajduje się załącznik: REGULAMIN w sprawie określenia wysokości i szczegółowych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia oraz zasad obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw nauczycielom szkół, dla których organem prowadzącym jest gmina Stawiski. W rozdziale II tegoż regulaminu zawarte są warunki przyznania nauczycielom dodatku motywacyjnego. Nie ma w nim żadnych kryteriów dotyczących sytuacji, kiedy to nauczycielowi nie przyznaje się dodatku motywacyjnego. Stąd pytanie: Czy nauczyciel przebywający na zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 2 miesiące może mieć zmniejszony lub ZAWIESZONY dodatek motywacyjny od 1 marca? Czy dodatek ten POWINIEN BYĆ zmniejszony? Czy można ZAWIESIĆ (obniżyć) dodatek nauczycielowi, który ma mniej niż 1/2 etatu w szkole (uzupełnia etat). Czy tego typu zapisy należy zawrzeć w szkolnym regulaminie przyznawania dodatków motywacyjnych? (czy taki regulamin powinien być w szkole?) Przypominam, że uchwale Rady Miejskiej nie ma żadnych zapisów dotyczących zmniejszania lub zawieszania dodatku. Czy jakiekolwiek zawieszanie dodatku jest sprzeczne z aktem prawa miejscowego?
- Proszę o wyjaśnienie czy dyrektorowi gimnazjum, któremu z dniem 31.08.2017 r. kończy się kadencja dyrektora i gimnazjum od 01.09.2017 r. zostaje włączone do szkoły podstawowej przysługuje art. 20 K N w sytuacji gdy dla byłego dyrektora gimnazjum nie ma godzin w pełnym etacie i dyrektor chce przejść na emeryturę z dniem 01.09.2017 r.? Proszę o wyjaśnienie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dnia 10.02.2015 r. została wypłacona nagroda jubileuszowa pracownikowi niepedagogicznemu. Dnia 02.03.2015 zostały przyznane podwyżki dla pracowników niepedagogicznych z wyrównaniem od 01.02.2015 r. Czy w takim przypadku powinno się wyrównać nagrodę jubileuszową?
- Czy należy się urlop zdrowotny nauczycielowi który pracował: 1) wrzesień 2001- marzec 2005, pełny etat; 2) od kwietnia 2005 do września 2005 urlop bezpłatny; 3) wrzesień 2009 do sierpień 2010, 16/18 etatu ; 4) od września 2010 do dziś dnia cały etat.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe