Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka przyniosła orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, dyrektor udzielił pozytywnej decyzji. Urlop ten przypada na okres od dnia 01.09.2019 r. do dnia 31.08.2020 r. Czy w związku z tym w roku 2020 dyrektor po powrocie tego nauczyciela świetlicy szkoły podstawowej ma obowiązek udzielenia temu nauczycielowi 56 dni urlopu wypoczynkowego?
Termin urlopu uzupełniającego uzgadnia dyrektor z uwzględnieniem organizacji pracy w szkole oraz propozycji nauczyciela (art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., Barański Andrzej, Rozwadowska-Skrzeczyńska Joanna, Szymańska Maria, Karta Nauczyciela. Komentarz, wyd. X, WKP 2018). Wynika z tego, że po urlopie dla poratowania zdrowia urlop uzupełniający nie musi zostać udzielony bezpośrednio, czyli od 1 września 2020 r. oraz może być wykorzystywany w częściach, co może być podyktowane organizacją pracy danej szkoły. Roszczenie nauczyciela o urlop uzupełniający przedawni się po 3 latach, a w związku z tym urlop może być udzielany w częściach w kolejnych latach (art. 291 § 1 ustawy z d nia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację, do jakiego momentu nieobecność pracownika wpisuje się pod art. 92 § 1 KP, a od jakiego momentu wpisuje się pod art. 92 § 4 KP. Poniżej podaję nieobecności nauczyciela w 2021 r. Nie wiem, jak mam je wpisać do systemu SIO.
• Zwolnienie lekarskie: 19.02–19.02.2021, 17.05–21.05.2021;
• Zwolnienie lekarskie ciążowe: 19.08–15.09.2021, 16.09–13.10.2021, 14.10–10.11.2021.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Powtarzam moje pytanie: " Witam. Kto odpowiada za stan czystości w kuchni prowadzonej przez ajenta? Czy szkoła powinna kontrolować stan kuchni? Proszę o podstawę prawną." oraz Państwa odpowiedź: "Wynajmując ajentowi pomieszczenia szkolne w celu prowadzenia jego działalności, szkoła nie prowadzi już własnej stołówki. Nie ma zatem żadnego obowiązku kontrolowania stanu kuchni. Odpowiedzialnym za stan czystości jest teraz ajent, który prowadzi tam swoją działalność na podstawie umowy podpisanej z dyrektorem szkoły. To tak samo, jak w przypadku wynajmowania pomieszczeń szkolnych w celu prowadzenia przez osobę z zewnątrz sklepiku. Za jakość produktów tam sprzedawanych oraz stan czystości odpowiada osoba wynajmująca i prowadząca działalność. Instytucją, która może kontrolować punkty gastronomiczne jest sanepid. " Dostaliśmy zalecenia z Organu Prow, by kontrolować sklepiki szkolne, mimo, że są wynajmowane przez ajentów. W związku z tym proszę ponownie o podanie podstawy prawnej Państwa odpowiedzi na moje pytanie.
- Czy nauczyciel, który nie ma ukończonych studiów wyższych z zakresu pedagogiki (ma magistra z zarządzania) a ukończył studia podyplomowe z zakresu: 1.Terapia pedagogiczna i rewalidacja 2.Wychowanie przedszkolne 3.Zarządzanie oświatą 4.Oligofrenopedagogikę - może prowadzić zajęcia w ramach WWR i rewalidację? Kwalifikacje pedagogiczne potwierdzone są kursem kwalifikacyjnym.
- Nauczyciel mianowany przepracował 8 lat w przedszkolu na pełnym etacie, potem przez 6 miesięcy był na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Po urodzeniu dziecka przebywa na urlopie rodzicielskim. Bezpośrednio po urlopie rodzicielskim, który zakończy się 17 października 2018 chce skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia zgodnie z nowymi przepisami. Czy może się starać nauczyciel o urlop zdrowotny jeżeli nie ma go fizycznie tyle czasu w pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w szkole A od 2019 r. (podstawowe miejsce pracy), został zatrudniony w szkole B od 1 września 2023 r. Lat pracy ma 24, otrzymuje dodatek stażowy w szkole A. Czy w szkole B, można mu zaliczyć lata pracy (24 lata), i wypłacić dodatek stażowy – 20%? Czy do dodatku stażowego zaliczamy prowadzenie działalności? Czy zaświadczenie z ZUSu o latach pracy zaliczamy do wysługi lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe