Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel pracuje w szkole A od 2019 r. (podstawowe miejsce pracy), został zatrudniony w szkole B od 1 września 2023 r. Lat pracy ma 24, otrzymuje dodatek stażowy w szkole A. Czy w szkole B, można mu zaliczyć lata pracy (24 lata), i wypłacić dodatek stażowy – 20%? Czy do dodatku stażowego zaliczamy prowadzenie działalności? Czy zaświadczenie z ZUSu o latach pracy zaliczamy do wysługi lat?
Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest okresem zaliczanym do dodatku stażowego.
Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.) nauczycielowi przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z tym, że dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego.
Kwestie sposobu naliczania tego dodatku uregulowane zostały rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. W myśl §7 ust. 1-3 rozporządzenia do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia.
Jednak nauczycielowi pozostającemu w stosunku pracy jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć, do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Jeśli wymiar zatrudnienia nauczyciela opisanego w pytaniu przekracza łączenie etat- w drugiej szkole może mieć dodatek stażowy maksymalnie w wymiarze 4%, bo tyle lat nie zostało zaliczonych do podstawowego zatrudnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 25 września 2014 roku główna księgowa przebywała najpierw na półrocznym zwolnieniu lekarskim, następnie otrzymała roczne świadczenie rehabilitacyjne, które kończy jej się z dniem 18 marca 2016r. Dzisiaj złożyła wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron. Dyrektor wyraził zgodę. Czy należy jej się odprawa? W tej chwili nie ma jeszcze ani świadczeń rentowych ani emerytalnych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W projekcie arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2021/2022 zabrakło godzin dla 3 nauczycieli kontraktowych zatrudnionych na umowę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin. Mogą być zatrudnieni jedynie w wymiarze 1/2 etatu. Jakie dokumenty i w jakim terminie powinni oni otrzymać: propozycje ograniczenia zatrudnienia czy wypowiedzenie warunków umowy o pracę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniamy sprzątaczkę , która od stycznia 2022 była na kuroniówce. W placówce pracuje od 1 sierpnia 2022 r. do końca roku 2022. Osoba ma przepracowane 20 lat. Ile urlopu należy jej się w naszym zakładzie (czy będzie to 18 dni)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka z dniem 1 września 2019 r. przechodzi w stan nieczynny. Zachowuje prawo do wynagrodzenia zasadniczego i świadczeń socjalnych. Czy należy wypłacić jej dodatek za wysługę lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który w dniu 01 września 2015 r. przejdzie na świadczenie kompensacyjne, będzie przysługiwać prawo do nagrody jubileuszowej, jeśli takie prawo uzyska dopiero w styczniu 2016 roku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe