Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zatrudniamy sprzątaczkę , która od stycznia 2022 była na kuroniówce. W placówce pracuje od 1 sierpnia 2022 r. do końca roku 2022. Osoba ma przepracowane 20 lat. Ile urlopu należy jej się w naszym zakładzie (czy będzie to 18 dni)?
Stosownie do art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 690) okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jednakże na podstawie przepisu art. 79 ust. 2 ww. ustawy okresów pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie wlicza się do okresów wymaganych do nabycia prawa oraz ustalania wysokości i okresu pobierania zasiłku oraz okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego, a także stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów.
Na podstawie art. 154 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj. Dz. U. z 2022 r., poz. 1510) wymiar urlopu wynosi 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat oraz 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Zakładając, że pracownik jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy i uwzględniając, że jego ogólny staż pracy wynosi 20 lat, to podstawowy wymiar urlopu dla tego pracownika to 26 dni.
W stosunku do pracownika, który pracował już u innych pracodawców, a który w trakcie roku kalendarzowego podejmuje nowe zatrudnienie należy wyliczyć urlop w wymiarze proporcjonalnym. Przepis art. 1551 § 21 Kodeksu pracy nakazuje do pracownika podejmującego pracę u kolejnego pracodawcy w ciągu innego roku kalendarzowego niż rok, w którym ustał jego stosunek pracy z poprzednim pracodawcą stosować przepis art. 1551 § 1 pkt 2. Zgodnie z tym przepisem w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
1) u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze;
2) u kolejnego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Reasumując pracownikowi uprawnionemu do kolejnego urlopu, który podejmuje pracę w trakcie roku kalendarzowego, przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia. Przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi w skali roku. Pracownik będzie pracował 5 miesięcy, czyli jego wymiar urlopu to 5/12. Zatem pracownikowi zatrudnionemu od sierpnia do grudnia przysługuje urlop w wymiarze 5/12 x 26 dni, to jest 10,83, po zaokrągleniu 11 dni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel będący na urlopie macieżyńskim może przerwać ten urlop np. na 14 dni, wrócić do pracy a nastepnie kontynuować urlop macieżynski?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zostałam powołana na czas nieokreślony na stanowisko kierownika żłobka z oddziałami przedszkolnymi w 1999 r. Następnie w 2001 r. zlikwidowano żłobek i na jego bazie utworzono Zespół - Przedszkolno - Żłobkowy. Wszyscy pracownicy przeszli do nowej placówki. Ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu. Wygrałam ten konkurs jako osoba niebędąca nauczycielem. Otrzymałam powierzenie stanowiska.Przedłużano mi powierzenie na kolejne kadencje. Teraz Zespół ma być rozwiązany i powstanie osobno przedszkole i żłobek. Podobno ma być ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora. Brakuje mi 1,5 roku do emerytury. Moje pytanie: Jeżeli nie wygram konkursu lub nie przystąpię do niego to jako pracownik samorządowy stracę pracę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wykładnię w sprawie, czy nauczyciel przebywający na zwolnieniu lekarskim ma prawo do realizacji w tym czasie studiów podyplomowych. W dniu 21 czerwca 2018 r. do dyrektora wpłynęło pismo zawierające zaświadczenie o ukończeniu studiów podyplomowych przez nauczycielkę przebywającą do tej pory na zwolnieniu chorobowym z adnotacją „może chodzić”. Okres realizacji studiów pokrywał się z terminem zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy i obejmował czas od 17.06.2017 r. do 26.05.2018 r. Czas objęty zwolnieniami lekarskimi:
• od 10.05 do 23.07.2017r.,
• od 17.08. do 16.11 (okres od 17.11.2017 r. do 1.02.2018 r. to okres urlopu wychowawczego i urlopu uzupełniającego),
• od 2.02 do 11.07.2018 r.
Z uwagi na niejednoznaczność proszę o opinię prawną i stanowisko w tej sprawie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z nauczycielem emerytem naszej szkoły błędnie podpisano umowę na dodatkowe godziny j.niemieckiego z organu prowadzonego (umowa została zawarta na czas niekreślony od 01.09.2012r. na podstawie art 10 ust. 6 KN na 9/18, a powinna być na czas określony tj. na rok szkolny 2012/2013 itd w miarę przydziały godzin z organu prowadzącego). Okazało się, że w roku 2017/2018 nie ma dla nauczyciela godzin. Dyrektor poinformował nauczyciela ustnie 19.04.2017r., że nie będzie dla niego godzin. Nie dał nauczycielowi wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych. W dniu 04.09.2017r. chciał przekazać nauczycielowi świadectwo pracy - stosunek pracy rozwiązano na podstawie porozumienia stron (art 23 ust. 4 pkt 1 KN).Nauczyciel nie przyjął tego świadectwa informując, że oczekuje innej formy rozwiązania stosunku pracy i oczekuje wypłaty odprawy lub innej formy zadośćuczynienia. Proszę o odpowiedź co możemy teraz zaproponować pracownikowi i jak naprawić tą sprawę (proszę o podstawę prawną)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w danym dniu jest opiekunem wycieczki. Wraca o godzinie 13.00. Lekcje ma do godziny 13.00. Czy dyrektor musi za te dwie ostatnie lekcje wyznaczyć zastępstwa? Czy może wrócić do pracy? Jaki dokument to reguluje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe