Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel w danym dniu jest opiekunem wycieczki. Wraca o godzinie 13.00. Lekcje ma do godziny 13.00. Czy dyrektor musi za te dwie ostatnie lekcje wyznaczyć zastępstwa? Czy może wrócić do pracy? Jaki dokument to reguluje?
W pytaniu godzina zakończenia zajęć pokrywa się z godziną powrotu z wycieczki. Przyjmuję więc, że lekcje w danym dniu nauczyciel kończył o godz. 15.00, a nie jak podano w pytaniu o 13.00.
O tym, czy nauczyciel powinien przeprowadzić pozostałe lekcje w dniu, w którym przebywał z uczniami na wycieczce, decyduje dyrektor szkoły, jako pracodawca, oczywiście kierując się higieną pracy oraz normami czasu pracy obowiązującymi nauczycieli. Nie ma prawnych przeszkód, aby nauczyciel poprowadził w tym dniu pozostałe lekcje (chyba że wycieczka jest opłacana z innych źródeł, a nauczyciel w szkole wziął urlop bezpłatny).
Karta Nauczyciela:
Art. 42. 1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.
2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7;
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów, z tym że w ramach tych zajęć:
a) nauczyciel szkoły podstawowej i gimnazjum, w tym specjalnych, jest obowiązany prowadzić zajęcia opieki świetlicowej lub zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 2 godzin w tygodniu,
b) nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej, w tym specjalnej, jest obowiązany prowadzić zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 1 godziny w tygodniu;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o opinię dotyczącą wymaganych kwalifikacji nauczyciela. Otrzymałam od Rodzica ucznia orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na zespół Aspergera. W związku z powyższym zobowiązana jestem zatrudnić nauczyciela wspierającego (Szkoła, którą kieruję jest szkołą podstawową ogólnodostępną). Czy osoba, która posiada dyplomy ukończenia:
1. Kolegium Nauczycielskiego - specjalność Pedagogika specjalna - resocjalizacja i wychowanie fizyczne (w zaświadczeniu dotyczącym tytułu zawodowego wydanym przez Kolegium Nauczycielskie jest informacja, że uzyskał tytuł nauczyciela); 2. Studiów zawodowych - tytuł licencjat - kierunek Pedagogika w zakresie pedagogika rewalidacyjna. (Praktyki zawodowe realizowane w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii) posiada kwalifikacje wymagane od nauczyciela, o których mowa w § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2015 r., poz. 1113)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kobieta urodzona w 1962 r., jako pracownik obsługi została zatrudniona w 1983 r. Od 2004 przebywała na rencie chorobowej przyznanej najpierw na rok, potem na kolejny, itd. W 2018 r. ZUS przyznał jej rentę stałą. Kiedy należało z nią rozwiązać umowę o pracę? Czy należy wypłacić odprawę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z powodu nie wyrażenia zgody na ograniczenie etatu, nauczyciel otrzymał wypowiedzenie umowy na dzień 31.08.2017 r.
W grudniu 2017 r.gdyby nauczyciel pozostał w stosunku pracy, otrzymałby nagrodę jubileuszową (35 lat) .Czy mimo wszystko powinna być wypłacona nagroda jubileuszowa w danym roku kalendarzowym czy zgodnie ze świadectwem pracy - nauczyciel w dniu rozwiązania umowy traci prawo do w/w nagrody.
Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę jak mam postąpić ? Nauczyciel kontraktowy przebywał na długim zwolnieniu lekarskim, później otrzymał świadczenie rehabilitacyjne, a teraz otrzymał rentę ze względu na częściową niezdolność do pracy. Czy z takim nauczycielem można rozwiązać stosunek pracy czy nie? Czy za porozumieniem stron czy są inne przesłanki. Czy muszę teraz wypłacić za zaległy urlop, czy dopiero po zakończeniu otrzymywania renty. Czy częściowa niezdolność do pracy nakłada na dyrektora obowiązek zapewnienia tej osobie powrotu do pracy ale na innym stanowisku? Czy pracodawca ponosiłby koszty ewentualnego przekwalifikowania tej osoby? Czy pracodawca może żądać od pracownika będącego na rencie oświadczenia, że ma zamiar powrócić do pracy?. Jest to za bardzo zagmatwane i proszę o pomoc w rozwiązaniu tej sprawy, bo nie chcę znowu spotkać się z tą osobą w Sądzie Pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nasze gimnazjum jest wygaszane, a zakończenie działalności nastąpi z dniem 31 sierpnia 2019 r. (wypada sobota).
Z jaką datą powinny być wystawione świadectwa pracy pracownikom?
Czy z datą 30 sierpnia 2019 r. (piątek)?
Czy z datą 31 sierpnia 2019 r. (sobota)?
Nadmieniam, że 01.09.2019 r. (niedziela), a następny dzień roboczy czyli 02.09.2019 r. jako jednostka nie będzie posiadać już uprawnień, bo z dniem 31.08.2019 r. działalność zostanie zakończona.
Nadmieniam, że kontaktowałam się w tej sprawie z PIP-em, ale twierdzącej odpowiedzi nie otrzymałam.
Natomiast biorąc pod uwagę ZUS to nie jestem taka pewna, czy w przyszłości data 30.08.2019 r., a zatrudnienie pracowników do 31.08.2019 r. nie będzie kwestionowane.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe