Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z powodu nie wyrażenia zgody na ograniczenie etatu, nauczyciel otrzymał wypowiedzenie umowy na dzień 31.08.2017 r. W grudniu 2017 r.gdyby nauczyciel pozostał w stosunku pracy, otrzymałby nagrodę jubileuszową (35 lat) .Czy mimo wszystko powinna być wypłacona nagroda jubileuszowa w danym roku kalendarzowym czy zgodnie ze świadectwem pracy - nauczyciel w dniu rozwiązania umowy traci prawo do w/w nagrody. Proszę o podstawę prawną.
Podstawą prawną wypłacenia nauczycielowi nagrody jubileuszowej jest Rozporządzenie MENIS z dnia 30.10.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania.
Zgodnie z jego zapisami nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody (§ 2). W opisanym przypadku nauczyciel nabyłby prawo do nagrody (gdyby był zatrudniony) w grudniu 2017.
Wyjątek stanowi sytuacja opisana w § 4, tj. w przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o odpowiedź, czy: 1) nauczyciel zatrudniony w szkole w oddziale przedszkolnym w dniu 22.12.2017 r. otrzymała zgodę od dyrektora szkoły na urlop płatny dla poratowania zdrowia (zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31.12.2017 r.) w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r., 2) Nauczyciel zatrudniony w szkole na 18/18 w okresie od 01.09.2017 r. do 31.08.2018 r. przebywa na płatnym urlopie dla poratowania zdrowia. Czy w w/w pkt. 1, 2 nauczyciele mają prawo do urlopu wypoczynkowego lub uzupełniającego za okres przebywania na płatnym urlopie dla poratowania zdrowia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym udzielonym na okres 5 miesięcy. Kiedy można rozwiązać z tym pracownikiem umowę – w dniu upływu trzech miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego czy w dowolny czasie po upływie trzech miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego? Czy należy do pracownika wcześniej wysłać informacje o rozwiązaniu umowy w związku z zamiarem zwolnienia na podstawie 53 par.1 pkt 1 KP?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka z dwudziestoletnim stażem pracy obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Wiem, że po tym urlopie będzie się starać o urlop dla poratowania zdrowia. Czy dyrektor szkoły, ze względu na oszczędności budżetowe, może odmówić takiego urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę w arkuszu organizacyjnym przydzielić nauczycielowi edukacji wczesnoszkolnej dodatkowe godziny zajęć z wych. fizycznego, plastyki, muzyki, komputerowych w innych klasach I-III?
- Urlop wychowawczy. Placówka nieferyjna. Nauczycielka wychowania przedszkolnego (tzw. "zerówki") do 26.09.2019 przebywa na urlopie rodzicielskim, po którym do 18.11.2019 będzie przebywała na urlopie uzupełniającym (za rok 2018 i 2019). Od 19.11.2019 chciałaby wykorzystać urlop wychowawczy. Czy w tej sytuacji nauczycielka nabywa praw do urlopu wypoczynkowego za 2020 rok? Czy urlop powinien być udzielony do 31 sierpnia czy w innym terminie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe