Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Urlop wychowawczy. Placówka nieferyjna. Nauczycielka wychowania przedszkolnego (tzw. "zerówki") do 26.09.2019 przebywa na urlopie rodzicielskim, po którym do 18.11.2019 będzie przebywała na urlopie uzupełniającym (za rok 2018 i 2019). Od 19.11.2019 chciałaby wykorzystać urlop wychowawczy. Czy w tej sytuacji nauczycielka nabywa praw do urlopu wypoczynkowego za 2020 rok? Czy urlop powinien być udzielony do 31 sierpnia czy w innym terminie?
Na podstawie art. 67a ust. 3 Karty Nauczyciela, termin zakończennia urlopu wychowawczego powinien przypadać na 31 sierpnia 2020 r.
Urlop wypoczynkowy za 2020 rok przysługiwał jej będzie w wymiarze proporcjonalnym do okresu przypadającego od powrotu z urlopu wychowawczego do końca roku kalendarzowego (art. 1552 § 1 kodeksu pracy), czyli w wymiarze 12 dni (35/12 x 4).
Proporcjonalny wymiar urlopu ustala się zgodnie z art. 1552 § 1 KP, gdy w dniu 1 stycznia 2020 r. pracownik przebywa na uropie wychowawczym. W przypadku rozpoczęcia urlopu wychowawczego po dniu 1 stycznia danego roku, a więc po nabyciu prawa do nowego urlopu wypoczynkowego, pracownik ma prawo do urlopu w pełnym wymiarze w tym roku, bez względu na długość trwania urlopu wychowawczego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie dotyczące urlopu na poratowanie zdrowia. Rozumiem, że łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat (art. 73 ust. 1 i ust. 8 KN). Ale jak policzyć ile pozostało nauczycielowi urlopu do wykorzystania, jeżeli w kolejnych latach wykorzystał już: 02.1997 do 06.1997 czyli 5 m-c; 31.08.05 r. do 30.06.06 r. - 10 m-c czy 12 m-c; 09.09 r. do 06.10 r. -10 czy 12 m-c?? A zatem czy pozostało mu do wykorzystania 7 czy 11 miesięcy ?
- Witam,
uprzejmie proszę o przesłanie wzoru druku ewidencji czasu pracy pracowników niepedagogicznych w szkole
dziękuję i pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę udzielić nauczycielowi urlopu bezpłatnego na czas pełnienia funkcji dyrektora Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli - jest to biuro obsługujące kadry i księgowość wszystkich szkół w gminie. W myśl art. 17 ust. 2 KN wyraźnie mówi, że takiego urlopu można udzielić osobie, która nawiązuje stosunek pracy na podstawie wyboru. Co w takiej sytuacji, czy jest inny paragraf, aby takiemu nauczycielowi udzielić urlopu bezpłatnego na czas bycia dyrektorem w ZOSiP ? Czy powinnam rozwiązać z nim umowę o pracę w mojej szkole, aby mógł pracować w ZOSiP?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w ustaleniu okresu urlopu uzupełniającego nauczycielki, po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Nauczycielka w roku szkolnym 2020/2021 korzystała z urlopu w okresie ferii zimowych, a w dniach od 16.08.2021 do 22.12.2021 przebywała na zwolnieniu lekarskim. W dniu 23.12.2021 r. nastąpił poród, w związku z czym został udzielony nauczycielce urlop macierzyński i rodzicielski w łącznym wymiarze 52 tygodni – do dnia 21.12.2022 r. Kiedy powinien nastąpić powrót nauczycielki do pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor na prośbę nauczyciela musi wystawić mu skierowanie do lekarza medycyny pracy w celu starania się przez nauczyciela o urlop na poratowanie zdrowia? Jeśli tak to, kto płaci za badania, które zleci lekarz medycyny pracy? Proszę o komentarz i podstawę prawną.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe