Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel mianowany przepracował 8 lat w przedszkolu na pełnym etacie, potem przez 6 miesięcy był na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Po urodzeniu dziecka przebywa na urlopie rodzicielskim. Bezpośrednio po urlopie rodzicielskim, który zakończy się 17 października 2018 chce skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia zgodnie z nowymi przepisami. Czy może się starać nauczyciel o urlop zdrowotny jeżeli nie ma go fizycznie tyle czasu w pracy?
Do siedmioletniego okresu pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.
Zgodnie z art. 73 ust. 4 Karty Nauczyciela, nieprzerwany siedmioletni okres pracy powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. W opisanym przypadku nauczyciel przed planowanym przejściem na pierwszy urlop dla poratowania zdrowia nie będzie legitymował się wymaganym okresem pracy (jedynie 6 miesięcy nieobecności można zaliczyć mu do tego okresu).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielce można zaliczyć do stażu pracy zasiłek macierzyński, jeżeli miała przedłużoną umowę o pracę na czas określony do dnia porodu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor publicznej szkoły podstawowej ma obowiązek zapewnić to samo stanowisko pracy nauczycielowi powracającemu z urlopu dla poratowania zdrowia?
Nauczyciel dyplomowany jest zatrudniony na stanowisku nauczyciela matematyki na zasadzie mianowania. Z uwagi na sytuację, że powrót nauczyciela z w/w urlopu przypada -w trakcie roku szkolnego tj. 01.04.2025r. Dyrektor aby nie zaburzać organizacji pracy szkoły , chciałby aby do końca roku szkolnego przydzielić wracającemu nauczycielowi godziny pracy w świetlicy szkolnej lub
w bibliotece szkolnej. Czy dyrektor może przydzielić czasowo nauczycielowi w/w obowiązki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mianowany (szkoła podstawowa) może uzupełniać etat w placówce nieferyjnej (Ognisko Pracy Pozaszkolnej)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi szkoły dostarczył zaświadczenie wystawione przez powiatowy urząd pracy potwierdzające odbywanie stażu przez 6 m-cy (na podstawie art. 53 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). W zaświadczeniu nie ma informacji, że bezrobotny pobierał w tym czasie stypendium z tytułu odbywania stażu.
Czy na podstawie tego dokumentu pracownikowi można zaliczyć okres odbywania stażu do wysługi lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o udzielenie informacji dotyczącej naliczenia pracownicy obsługi, wysługi lat uprawniającej ją do wypłaty nagrody jubileuszowej (35-lecie). Czy od wypracowanego stażu pracy należy jej odliczyć umowę zawartą na okres próbny w naszym zakładzie na 1/4 etatu z okresu 03.11.1997 - 31.01.1998 i umowę zawartą na czas określony na 1/4 etatu w okresie od 01.02.1998 - 30.06.1998. Dodatkowo pracownica pobierała zasiłek dla bezrobotnych ( zaświadczenie z PUP) w okresie od 03.07.1996 - 21.10.1996 w kwocie 1051,30 zł i w okresie od 22.01.1997 - 03.07.1997 w kwocie 1683,60 zł. Czy te okresy również skracają staż pracy uprawniający do wypłaty nagrody jubileuszowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe