Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik obsługi szkoły dostarczył zaświadczenie wystawione przez powiatowy urząd pracy potwierdzające odbywanie stażu przez 6 m-cy (na podstawie art. 53 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). W zaświadczeniu nie ma informacji, że bezrobotny pobierał w tym czasie stypendium z tytułu odbywania stażu. Czy na podstawie tego dokumentu pracownikowi można zaliczyć okres odbywania stażu do wysługi lat?
Do stażu, który uprawnia pracownika samorządowego - pracownika obsługi do dodatku za wysługę lat wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze - art. 38 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2022 r. poz. 530).
Na podstawie art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 690) okresy pobierania zasiłku i stypendium przyznanych na podstawie art. 41 ust. 1, art. 53 ust. 6 i art. 53g ust. 1 wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Stosownie do art. 53g ust. 6 bezrobotnemu w okresie odbywania stażu przysługuje stypendium w wysokości 120% kwoty zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1, wypłacane przez starostę. Z kolei na podstawie art. 53g ust. 5 ww. ustawy starosta wydaje bezrobotnemu zaświadczenie o odbyciu stażu. Z zaświadczenia o odbyciu stażu nie musi wynikać, że bezrobotnemu wypłacano stypendium. Wypłata stypendium następuje na podstawie przepisu ustawy. Z odbywaniem stażu łączy się bezpośrednio wypłata stypendium. Nie jest możliwa realizacja stażu bez wypłaty stypendium.
Reasumując, na podstawie zaświadczenia wydanego przez starostę należy zaliczyć okres pobierania stypendium (okres realizacji stażu) do ogólnego stażu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka była zatrudniona w szkole od 01.09.1999r. W 2004 r. mylnie została naliczona jej wysługa. Zamiast 5% naliczono 4%. Od 2004r. do 2018 r. nauczycielka otrzymywała co roku dodatek stażowy mniejszy o 1%. Pracownicy prowadzący kadry zmieniali się, błąd był przez lata powielany. Co roku przez 15 lat nauczycielka dostawała na piśmie informację o zmianie wysługi. Na kopi pisma składała podpis. Nie zwróciła uwagi pracownikowi kadr o mylnie naliczonej wysłudze.
Od 01.09.2018 r. została przeniesiona na jej wniosek do innej szkoły. Teczkę akt osobowych przekazano szkole, do której przeszła nauczycielka.
Wtedy okazało się, że mylnie miała wyliczoną wysługę – o 1% niższą od 2004 r.
Nauczycielka wystąpiła do dyrektora szkoły, z której odeszła, o wyrównanie wysługi na cały okres (15 lat).
Jak mam postąpić?
Czy muszę wyrównać jej dodatek stażowy? Jeśli tak, to za jaki okres?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy zasięgnięcie opinii organu prowadzącego w sprawie powołania wicedyrektora musi być poprzedzone zasięgnięciem opinii rady pedagogicznej w tej sprawie, czy też mogą to być opinie udzielone niezależnie od siebie? Czy powołanie na stanowisko wicedyrektora obecnego dyrektora gimnazjum, którego kadencja kończy się z dniem 31 sierpnia 2017r, powinno nastąpić z końcem roku szkolnego, czy na naradzie sierpniowej - plenarce, bądź na naradzie inauguracyjnej?
- W takcie wakacji nauczyciele szkoły, w której mają główne miejsce pracy złożyli wnioski o dodatkowe zatrudnienie w innej szkole w określonej liczbie godzin. Odpowiedź na wyżej wymienione wnioski została udzielona przez szkołę w dniu 31.08.2017 r.. Proszę o pomoc gdzie mamy umieścić dokumentacje na temat wniosku i odpowiedzi, czy teczka akt osobowych danego nauczyciela jest właściwym miejscem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- dot. badania lekarskiego wstępnego nauczyciel
Czy nauczyciel zatrudniony w obrębie tej samej gminy, jest zobowiązany w momencie przyjmowania do nowej placówki (szkoły) do przeprowadzenia nowych badań lekarskich - wstępne - jeżeli posiada aktualne badanie okresowe - lekarskie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w technikum "Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym" określone w nowych ramówkach są równoznaczne z praktyczną nauką zawodu określoną w rozporządzeniu w sprawie praktycznej nauki zawodu z 2010 r. i w związku z tym jakie pensum obowiązuje dla nauczycieli tych przedmiotów 18 czy 22 godziny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe