Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka była zatrudniona w szkole od 01.09.1999r. W 2004 r. mylnie została naliczona jej wysługa. Zamiast 5% naliczono 4%. Od 2004r. do 2018 r. nauczycielka otrzymywała co roku dodatek stażowy mniejszy o 1%. Pracownicy prowadzący kadry zmieniali się, błąd był przez lata powielany. Co roku przez 15 lat nauczycielka dostawała na piśmie informację o zmianie wysługi. Na kopi pisma składała podpis. Nie zwróciła uwagi pracownikowi kadr o mylnie naliczonej wysłudze. Od 01.09.2018 r. została przeniesiona na jej wniosek do innej szkoły. Teczkę akt osobowych przekazano szkole, do której przeszła nauczycielka. Wtedy okazało się, że mylnie miała wyliczoną wysługę – o 1% niższą od 2004 r. Nauczycielka wystąpiła do dyrektora szkoły, z której odeszła, o wyrównanie wysługi na cały okres (15 lat). Jak mam postąpić? Czy muszę wyrównać jej dodatek stażowy? Jeśli tak, to za jaki okres?
Nauczycielce należy wyrównać zaniżony dodatek za wysługę lat za nieprzedawniony okres 3 ostatnich lat, zgodnie z art. 291 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917. Wypłata za poprzednie lata mogłaby nastąpić tylko na zasadzie dobrowolności (nie jest obowiązkowa).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel nabędzie prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2016 rok, jeżeli był zatrudniony na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela od 17.05.2016 do 24.06.2016r. i od 01.09.2016 do 14.02.2017r.? Jeżeli tak, to czy należy wypłacić trzynastkę z obu wymienionych umów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z art. 64 KN urlop wypoczynkowy nauczycieli zatrudnionych w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje w czasie trwania ferii i w wymiarze odpowiadającym długości ferii. Ferie letnie rozpoczynają się w dniu następującym po dniu zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych i kończą się z dniem 31 sierpnia (§ 3 ust. 1 pkt 2 i 4 rozporządzenia MEN z 11 sierpnia 2017 r). W szkołach ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego; terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw ogłasza − po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty − minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego o dwa lata rok, w którym będą trwały ferie zimowe.
Czy, pomimo iż, nauczyciel nie może wykorzystać urlopu wypoczynkowego w innym terminie (nie dotyczy urlopu uzupełniającego) zobowiązany jest wypełnić wniosek urlopowy i uzyskać zgodę Dyrektora na wykorzystanie urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy przeniesienia nauczyciela do innej szkoły na jego prośbę, która wpłynęła ustnie 13 VII. Czy potrzebna jest zgoda dyrektora szkoły, w której nauczyciel aktualnie jest zatrudniony? Czy nauczyciel może zażyczyć sobie takiego przeniesienia, a dyrektor musi go przenieść i nie ma nic do powiedzenia w tej kwestii? Co w sytuacji, gdy dyrektor nie wyraża zgody na przeniesienie go do innej szkoły, prowadzonej przez inny organ prowadzący? Nauczyciel jest mianowany. Umowę ma na czas nieokreślony, podpisaną dużo wcześniej, zanim został mianowany. Proszę o interpretację przepisów.
- Czy pracownikom Niepublicznego Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego prowadzonego przez Stowarzyszenie należy wydać odzież roboczą na następujących stanowiskach pracy: wychowawca, pomoc wychowawcy,kierowcy, logopeda, fizjoterapeuta oraz wypłacać ekwiwalent za pranie tej odzieży.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Sytuacja: Jest Fundacja, która oprócz innej działalności prowadzi Zespół Placówek Oświatowych w skład którego wchodzi Przedszkole oraz 4 punkty przedszkolne zatrudniając jednocześnie dyrektora ZPO z uprawnieniami. Czy n-le mogą odbyć staż na awans zawodowy n-la kontraktowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe