Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zgodnie z art. 64 KN urlop wypoczynkowy nauczycieli zatrudnionych w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje w czasie trwania ferii i w wymiarze odpowiadającym długości ferii. Ferie letnie rozpoczynają się w dniu następującym po dniu zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych i kończą się z dniem 31 sierpnia (§ 3 ust. 1 pkt 2 i 4 rozporządzenia MEN z 11 sierpnia 2017 r). W szkołach ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego; terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw ogłasza − po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty − minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego o dwa lata rok, w którym będą trwały ferie zimowe. Czy, pomimo iż, nauczyciel nie może wykorzystać urlopu wypoczynkowego w innym terminie (nie dotyczy urlopu uzupełniającego) zobowiązany jest wypełnić wniosek urlopowy i uzyskać zgodę Dyrektora na wykorzystanie urlopu?
Na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, nauczycielowi zatrudnionemu w samorządowej szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania; w przypadku tego urlopu nauczyciel nie składa wniosku urlopowego. Jedynym innym możliwym terminem skorzystania urlopu wypoczynkowego przez nauczyciela samorządowej szkoły jest urlop uzupełniający, o którym mowa w art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, a który udziela dyrektor, po zapoznaniu się z propozycjami nauczyciela co do terminu, jeśli nauczyciel nie wykorzystał urlopu w wymiarze co najmniej 56 dni w ferie w danym roku kalendarzowym z przyczyn wymienionych w tym przepisie (Barański Andrzej, Rozwadowska-Skrzeczyńska Joanna, Szymańska Maria, Karta Nauczyciela. Komentarz, WKP 2018). Nauczycielowi nie przysługuje natomiast urlop wypoczynkowy poza okresem ferii w innych okolicznościach niż wymienione w art. 66 ust. 1 KN, a w związku z tym nie jest uprawniony ani tym bardziej zobowiązany do składania wniosków urlopowych w innych przypadkach niż wskazane enumeratywnie w art. 66 ust. 1 KN, zaś dyrektor nie jest upoważniony do udzielenia nauczycielowi szkoły feryjnej urlopu wypoczynkowego poza okresem ferii w innych sytuacjach niż wymienia art. 66 ust. 1 KN. Takie ewentualne wnioski nauczyciela nie zostaną uwzględnione przez dyrektora jako bezprzedmiotowe.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku ze zwiększeniem zakresu obowiązków z zakresu odpowiedzialności za rozliczanie VAT chciałabym przyznać księgowej podwyżkę. Proszę o wzór decyzji płacowej
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wychowania przedszkolnego realizuje tygodniowo 32/25 (z tego etat 25/25 i dodatkowo 7/25 stałych nadgodzin) w pięciodniowym tygodniu pracy w jednej placówce.
Moje pytania: jak należy obliczyć ilość stałych nadgodzin w tygodniu, w którym przypadały dwa dni świąteczne, a ogólna ilość godzin pracy (etatowych razem ze stałymi nadgodzinami) w każdym dniu jest inna.
Np.:
Pn. 9 godzin
Wt. 5 godzin
Śr. 5 godzin
Czw. 4 godziny
Pt. 9 godzin,
a dni świąteczne przypadały w środę i czwartek.
Bardzo proszę o pomoc w prawidłowym obliczeniu należnych stałych nadgodzin.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel realizujący zajęcia w grupie pięcio i sześciolatków (oddział przedszkolny w szkole) powinien mieć pensum 22 godziny czy 25 godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób powinna być zatrudniona osoba posiadająca następujące kwalifikacje:
- świadectwo dojrzałości,
- brak wyższego wykształcenia,
- dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zakresie zawodu, którego naucza,
- przygotowanie pedagogiczne dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu
- pozostaje w zatrudnieniu w zawodzie, którego naucza.
Czy szkoła może tę osobę zatrudnić jako nauczyciela praktycznej nauki zawodu, szczególnie, że przed zmianami systemu awansu – posiadała stopień nauczyciela kontraktowego, czy jako specjalistę?Kadry Przeczytaj odpowiedź - Nauczyciel otrzymał nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy III/2006, za 25 lat V/2011. Po wyliczeniu wszystkich lat pracy okazuje się, że nagroda powinna być wypłacona X/2015. Czy można wypłacić tę nagrodę przed upływem 5 lat bez jej oskładkowania? Kto odpowiada za nagrodę jubileuszową dyrektor czy nauczyciel?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe