Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka języka angielskiego od 10.02.2018r. do 22.06.2018r. przebywała na zw. lek. od 23.06.18r. do 22.06.19r. jest na urlopie dla poratowania zdrowia. Czy dyrektor ma obowiązek udzielić tej nauczycielce zaległego urlopu wypoczynkowego, czy powinien wypłacić ekwiwalent. Za ile dni należy się tej osobie urlop lub ekwiwalent jeżeli w skorzystała z ferii zimowych w 2017/2018 tj. 15.01-28.01.2018r. I czy należy się tej Pani również ekwiwalent za urlop za 2019, ponieważ nie wykorzystała ferii zimowych z 2019 ?
Za 2018 r. z powodu korzystania z urlopu zdrowotnego przysługuje urlop uzupełniający w wymiarze 42 dni kalendarzowych, czyli 56 dni pomniejszonych o 14 dni urlopu wykorzystanego w naturze w 2018 r. - art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Do czasu pozostawania w zatrudnieniu brak podstaw do wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego - art. 171 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. Prawo do urlopu uzupełniającego ustala się po feriach letnich, z tego względu sam fakt niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w czasie ferii zimowych w 2019 r. nie stanowi jeszcze o nabyciu prawa do urlopu uzupełniającego za 2019 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy muszę odejść z pracy przed ukończeniem 60. roku życia, jeżeli mam decyzję ZUS o przyznaniu emerytury (naliczonej w 2007 roku)? 60 lat kończę 16 marca 2013 roku, aktualnie mój staż pracy w szkole wynosi 32 lata. Czy pozostanie w pracy po ukończeniu 60. roku życia wiązałoby się z ponownym, mniej korzystnym naliczeniem wysokości emerytury? Bardzo proszę o radę - pozostać czy odejść?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak rozliczyć godziny dydaktyczne w tygodniu, w którym wypada święto? Nauczyciel przedszkolny ma ułożony plan pracy tak, że codziennie pracuje inną liczbę godzin (4,4,5,6,6) święto wypada np. w dzień gdy ma 4 h. Czy powinno się przeliczyć godziny przepracowane i robić zmianę w planie tak, by w tym tygodniu wypracował 20 h,czy w skali np. miesiąca, roku liczba godzin do wypracowania się rozlicza? Czy godziny przepracowane ponad są płatne a nieprzepracowane należy odpracować? Jest do tego podstawa prawna.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel będący pracownikiem naszej szkoły będzie realizował (w ramach projektu finansowanego z EFS) zajęcia dla innych nauczycieli naszej szkoły - będzie szkolił tych nauczycieli. Czy za zrealizowane w ten sposób godziny mogą być jego godzinami ponadwymiarowymi? Czy można na realizację tych zajęć zawrzeć z własnym nauczycielem umowę zlecenia (nie są to zajęcia z uczniami)?
- Pracownik z dniem 31.01.2013r. odchodzi na emeryturę i posiada zajęcie komornicze. Czy przysługujące mu świadczenia z ZFŚS jako emerytowi będą podlegały potrąceniom na rzecz zajęcia komorniczego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorek niepublicznego przedszkola. Chętnie uczestniczę w wyjazdowych szkoleniach organizowanych tak przez różne organizacje .
Moje pytanie dotyczy szkoleń:
1) Czy właściciel przedszkola - mój organ prowadzący - może mi zabronić uczestnictwa w szkoleniach? Niestety muszę brać na to urlop na żądanie.
2) Czy legalnym jest wymuszanie na mnie branie bezpłatnego urlopu?
3) Czy jest gdzieś zapis że powinnam mieć te szkolenia dotowane lub zwracane delegacje?
W chwili obecnej mam z tym potężne trudności.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe