Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy muszę odejść z pracy przed ukończeniem 60. roku życia, jeżeli mam decyzję ZUS o przyznaniu emerytury (naliczonej w 2007 roku)? 60 lat kończę 16 marca 2013 roku, aktualnie mój staż pracy w szkole wynosi 32 lata. Czy pozostanie w pracy po ukończeniu 60. roku życia wiązałoby się z ponownym, mniej korzystnym naliczeniem wysokości emerytury? Bardzo proszę o radę - pozostać czy odejść?
Osiągnięcie wieku emerytalnego nie powoduje konieczności rozwiązywania stosunku pracy. Ponowne naliczenie emerytury może nastąpić na wniosek uprawnionego i jeżeli od czasu jej naliczenia wciąż się pracuje, wówczas "nowa" emerytura powinna być wyższa, a więc można na tym zyskać (i tak jest w większości przypadków).
Z wyjaśnień ZUS:
"Istotą przeliczenia świadczenia jest podwyższenie jego wysokości. Jeśli jednak zdarzyłoby się tak, że wskutek przeliczenia obniżyłaby się wysokość emerytury - ZUS będzie wypłacał świadczenie w wysokości dotychczasowej, ustalonej przed dokonaniem tego przeliczenia."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wzór powołania na stanowisko głównego księgowego w szkole.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony w roku szkolnym 2020/2021 za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny będzie realizować 1 godzinę zajęć tygodniowo niezgodnie z kwalifikacjami. Czy w związku z tym na podst. art.10 ust.9 należy podpisać z tym nauczycielem dodatkową umowę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przeciwko nauczycielowi toczyło się postępowanie dyscyplinarne w czasie którego otrzymywał wynagrodzenie tj. płacę zasadniczą. Po zakończeniu postępowania dyscyplinarnego umorzonego Nauczyciel wrócił do pracy i zwraca się z prośbą o wypłatę dodatków: wiejskiego i stażowego (nauczyciela nie uniewinniono, ani nie oczyszczono z zarzutów). W okresie zawieszenia przez rok przebywał na urlopie zdrowotnym. Czy należy nauczycielowi wypłacić dodatki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, w Karcie Nauczyciela nie ma sprecyzowania z jakich ważnych powodów udziela się nauczycielowi URLOPU BEZPŁATNEGO. Czy dyrektor może udzielić urlopu bezpłatnego jednodniowego np. z powodu zatrucia pokarmowego czy innych dolegliwości zdrowotnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel który jest od 7 stycznia na urlopie chorobowym następnie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim (nieobecność w pracy jest ciągła) przysługuje mu urlop 56 dni w trakcie roku szkolnego, gdyż nie wykorzystał tego urlopu na feriach zimowych i wakacjach. Jaka jest podstawa prawna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe