Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony w roku szkolnym 2020/2021 za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny będzie realizować 1 godzinę zajęć tygodniowo niezgodnie z kwalifikacjami. Czy w związku z tym na podst. art.10 ust.9 należy podpisać z tym nauczycielem dodatkową umowę?
W związku z wykonywaniem tego samego rodzaju pracy, co dotychczasowa (pracy pedagogicznej), dodatkowa godzina powinna zostać powierzona na czas określony za zgodą kuratora oświaty w ramach dotychczasowego stosunku pracy poprzez zwiększenie wymiaru etatu, a gdy nauczyciel obecnie pracuje na pełen etat – jako godzina ponadwymiarowa opłacana według wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela – stażysty (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 marca 1997 r., I PKN 43/97, art. 10 ust. 9 i 10 w zw. z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyjaśnienie mi kwestii urlopu wychowawczego. Nauczycielka korzystała od września 2016 do końca grudnia 2016r. z urlopu wychowawczego na dziecko do 6-go roku życia. Od stycznia wybiera zaległy urlop wypoczynkowy, który z tegorocznym urlopem za ferie zimowe zakończy się 22.02. W tym czasie jednak 12 dni przebywała na L-4. ; 1. Czy o te 12 dni zaległego urlopu musi wnioskować ponownie, czy można jej go automatycznie wydłużyć?; 2. Pracownica nie wie, czy nie będzie w dalszym ciągu korzystać z L-4, a potem zapowiada, że chce przebywać na urlopie wychowawczym przysługującym na dziecko z niepełnosprawnością (jednak nie zna dokładnej daty z uwagi na możliwość dalszego L-4). Chce dotrzymać miesięcznego terminu złożenia wniosku o ten urlop. Zapytuje, czy może złożyć pismo informujące o swoich planach, które byłoby deklaracją/wnioskiem o udzielenie jej urlopu wychowawczego po wszystkich L-4 i przysługujących dniach wolnych (czy taka forma jest dopuszczalna?); 3. Kolejna rzecz – Co z przepisem w Art. 1867 § 1,że Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika (czy dotyczy to także nauczycieli, bo w KN tego nie wyczytałam), a byłoby to dość skomplikowane. Nauczycielka odeszła na poprzedni urlop z 18/18 etatu jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej – w projekcie organizacyjnym na r. szk. 2016/2017 miała planowane także 5/20 logopedii. Teraz chciałaby pracować tylko jako logopeda, a tych godzin nie nazbiera się na pół etatu, a trudno żebym dzieliła edukację wczesnoszkolną. Czy mogę odmówić?; 4. Czy mogę wypowiedzieć tej Pani umowę (jest zatrudniona na podstawie mianowania) – od września będą zmiany organizacyjnych powodujące zmniejszenie liczby oddziałów w szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku z przekształceniem z dnia 01.09.2017 r. dotychczasowego Zespołu Szkół (Szkoła podstawowa + gimnazjum) w 8-klasową szkołę podstawową informację o której mowa w art. 249 ust. 2 z dnia 14 grudnia 2016 r. otrzymują również pracownicy obsługi i administracji zatrudnieni w Zespole Szkół?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Do szkoły uczęszcza uczeń, który ma przeciętny poziom rozwoju umysłowego oraz orzeczenie do kształcenia specjalnego z uwagi na stan zdrowia - zespół Aspergera. Uczeń otrzymał nauczanie indywidualne. Czy takiego ucznia muszą uczyć nauczyciele po oligofrenopedagogice.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Do szkoły zostaje skierowany nowy ksiądz, który przybył do parafii, w której znajduje się szkoła. W naszej szkole dotychczas pracuje dwoje nauczycieli katechetów na pełny etat (bez godzin ponadwymiarowych). Czy można zwolnić, bądź ograniczyć etat katechecie a zatrudnić księdza od 1 września. Ksiądz zgłosił się do szkoły 4 lipca. Kto o tym decyduje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła feryjna
Pyt. 1
Nauczyciel ostatnią ocenę dorobku zawodowego otrzymał 10.06.2013 r.
Natomiast w tym roku tj. 03.04.2019 r. nauczyciel złożył do dyrektora wniosek o dokonanie oceny pracy (powołując się na art. 6a ust. 1d pkt.1 KN)
Dyrektor funkcję dyrektora objął w 2016 roku.
Za jaki okres czy lata dyrektor powinien dokonać oceny pracy nauczyciela?
Za dwa lata, rok czy od ostatniej oceny nauczyciela, czyli od 2013 r.?
Pyt. 2
Czy nauczyciel, który był zatrudniony na rok szkolny tj. do 31.08.2019 r. i będzie ponownie zatrudniony od 01.09.2019 r. powinien mieć założoną nową teczkę osobową zgodnie z przepisami 2019 r. pomimo ciągłości zatrudnienia (świadectwo pracy nie zostało wystawione)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe