Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, w Karcie Nauczyciela nie ma sprecyzowania z jakich ważnych powodów udziela się nauczycielowi URLOPU BEZPŁATNEGO. Czy dyrektor może udzielić urlopu bezpłatnego jednodniowego np. z powodu zatrucia pokarmowego czy innych dolegliwości zdrowotnych?
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania:
§ 12. 1. Nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny dla celów naukowych, oświatowych, artystycznych albo z innych ważnych przyczyn.
2. Urlop, o którym mowa w ust. 1, udzielany jest przez dyrektora na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły.
Przepisy nie określają, w jakich okolicznościach można udzielić nauczycielowi urlopu bezpłatnego. Pod pojęciem "inne ważne przyczyny" może się kryć wiele sytuacji, zarówno zawodowych jak i prywatnych nauczyciela. Również długość takiego urlopu nie jest prawnie uregulowana. Jedynym ograniczeniem, jakie wprowadził ustawodawca w związku z udzielaniem urlopu bezpłatnego jest brak możliwości jego udzielenia w przypadku, gdy zakłóciłoby to tok pracy szkoły.
Dolegliwości zdrowotne powinny być usprawiedliwiane zwolnieniem lekarskim, choćby jednodniowym.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy:
§ 1. Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.
§ 3. Dowodami usprawiedliwiającymi nieobecność w pracy są:
1) zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, wystawione zgodnie z przepisami o orzekaniu o czasowej niezdolności do pracy,
2) decyzja właściwego państwowego inspektora sanitarnego, wydana zgodnie z przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych - w razie odosobnienia pracownika z przyczyn przewidzianych tymi przepisami,
3) oświadczenie pracownika - w razie zaistnienia okoliczności uzasadniających konieczność sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do której dziecko uczęszcza,
4) imienne wezwanie pracownika do osobistego stawienia się, wystosowane przez organ właściwy w sprawach powszechnego obowiązku obrony, organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sąd, prokuraturę, policję lub organ prowadzący postępowanie w sprawach o wykroczenia - w charakterze strony lub świadka w postępowaniu prowadzonym przed tymi organami, zawierające adnotację potwierdzającą stawienie się pracownika na to wezwanie,
5) oświadczenie pracownika potwierdzające odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin, w warunkach uniemożliwiających odpoczynek nocny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 01.02.2021 r. nauczycielowi zatrudnionemu na pełny etat powierzono dodatkowe godziny z wychowania do życia w rodzinie. Ma je prowadzić w klasie IV, VI, VII i VIII. po 19 godzin na każdą klasę. Są to godziny ponadwymiarowe, nauczyciel zaproponował, że w tygodniu zrealizuje 4 godziny. Jeśli etat nauczyciela wynosi 18/18, to czy godziny z wychowania do życia w rodzinie można zapisać jako 4/18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wg. nowych przepisów można rozdzielić urlop macierzyński i urlop rodzicielki tzn. pracownik najpierw składa wniosek o urlop macierzyński, a dopiero pod koniec urlopu chce się zadeklarować na jaki czas weźmie urlop rodzicielski (wstępnie na 24 tyg. rodzicielskiego) i jakie wówczas przysługuje mu wynagrodzenie? Tzn. 100% urlopu macierzyńskiego - w przypadku gdy początkowo decyduje się tylko na ten urlop, 21 dni przed upływem urlopu podstawowego może się starać o rodzicielski ( pierwsze 6 tyg. jest płacone 100%, a reszta 60%). Czy pracownik musi od razu zadeklarować się ile weźmie urlopu rodzicielskiego po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i jakie przysługuje mu wynagrodzenie jeżeli nie zamierza wykorzystać od początku całego urlopu rodzicielskiego (np. 24 ty. zamiast 32 tyg.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Obecny dyrektor szkoły od 12 marca 2021 r. przestaje pełnić funkcję dyrektora, ale nadal będzie zatrudniony w tej samej placówce jako nauczyciel. Pierwsze pytanie: ile dni urlopu będzie mu przysługiwało za 2021 r.? Czy 9 (35 : 12) x 3? Drugie pytanie: czy urlop ten będzie mógł wykorzystać już jako nauczyciel w dowolnym terminie? Czy jednak musi go wykorzystać jeszcze w trakcie pełnienia funkcji dyrektora?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje możliwość przydzielenia godzin fizyki nauczycielowi wychowania technicznego, który w trakcie studiów miał odpowiednio dużą godzin fizyki ogólnej, poszczególnych działów działów np. termodynamiki, mechaniki, mechaniki technicznej i laboratorium (pracowni)? Czy istnieje możliwość uznania kwalifikacji do szkoły podstawowej?
- Katechetka w mojej szkole będzie miała cofniętą misję. Jest zatrudniona na podstawie mianowania. Rozwiązanie umowy będzie na podstawie art. 23 ust 2 pkt 6 Karty Nauczyciela, ale nie wiem co z odprawą? Czy odprawa spoczywa na szkole? Czy w ogóle odprawa się należy jeżeli umowa jest rozwiązywana z takiego powodu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe