Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorek niepublicznego przedszkola. Chętnie uczestniczę w wyjazdowych szkoleniach organizowanych tak przez różne organizacje . Moje pytanie dotyczy szkoleń: 1) Czy właściciel przedszkola - mój organ prowadzący - może mi zabronić uczestnictwa w szkoleniach? Niestety muszę brać na to urlop na żądanie. 2) Czy legalnym jest wymuszanie na mnie branie bezpłatnego urlopu? 3) Czy jest gdzieś zapis że powinnam mieć te szkolenia dotowane lub zwracane delegacje? W chwili obecnej mam z tym potężne trudności.
Art. 1 ust. 2. Ustawie podlegają również, w zakresie określonym ustawą:
2) nauczyciele zatrudnieni w:
b) przedszkolach niepublicznych, niepublicznych placówkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych;
Zakres, w jakim nauczyciele przedszkoli niepublicznych podlegają Karcie Nauczyciela określa art. 91b ust. 2:
Do nauczycieli zatrudnionych w:
4) przedszkolach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2 lit. b, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, w tym do nauczyciela zatrudnionego na stanowisku dyrektora, mają zastosowanie przepisy art. 6, art. 9-9i, art. 22 ust. 3 i 4, art. 26, art. 49 ust. 1 pkt 2 i 3, art. 51, art. 70a ust. 3, 4 i 6, art. 75-85 i art. 88.
W związku z powyższym organy prowadzące niepubliczne przedszkola nie mają obowiązku wyodrębniania środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli jak to ma miejsce w przypadku szkół publicznych (art. 70a ust. 1 KN). Dotyczy to zarówno kosztów szkolenia, kursu czy studiów, jak i delegacji.
Nauczyciele oraz dyrektorzy niepublicznych przedszkoli mogą korzystać z form doskonalenia zawodowego nauczycieli realizowanych przez wojewódzkie i ogólnokrajowe ośrodki (art. 70a ust. 3 i 4 KN), jednak przepisy prawa nie gwarantują dofinansowywania przez organ prowadzący szkoleń czy kursów. Oznacza to, że organ prowadzący może przeznaczyć środki finansowe na dokształcanie nauczycieli ale nie musi.
Co do urlopu bezpłatnego - jeśli organ prowadzący nie kieruje dyrektora na szkolenie, nie ma obowiązku udzielania urlopu wypoczynkowego czy też innego zwolnienia od pracy. Zgodnie z kodeksem pracy, urlopu wypoczynkowego udziela się zgodnie z planem urlopów, poza oczywiście czterema dniami "na żądanie". Pozostaje faktycznie tylko urlop bezpłatny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor szkoły, który otrzymał skierowanie na leczenie uzdrowiskowe w listopadzie 2017 r. do realizacji w lutym w 2018 r. może ubiegać się o przyznanie urlopu dla poratowania zdrowia wg. nowych zasad tj. obowiązujących od 01.01.2018 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany złożył podanie o zatrudnienie do gimnazjum, które wygaśnie 31.08.2019 r. Czy dyrektor musi zatrudnić tego nauczyciela na czas nieokreślony /oczywiście jeżeli go zatrudni/ i co zatem idzie wypłacić przysługującą odprawę po wygaśnięciu szkoły?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik - gł.księgowa przedłożyła jako dokument umowę-zlecenie, że w okresie od 18.06.2000r. do 30.06.2000r. pracowała na umowę zlecenie w sklepie. O tej umowy odprowadzane były składki na ubezpieczenie emerytalne , rentowe i chorobowe. Czy ten okres zaliczyć można do wysługi lat i nagrody jubileuszowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Otrzymałam na skrzynkę szkoły następujący list. Poniżej go umieszczę. Bardzo proszę napisać mi doradzić na co muszę odpowiedzieć, czy mogę odsyłać do odnośników, że to np. znajduje się na stronie www (podaję stronę szkoły, np.zarządzenia umieszczę na szkolnej stronie sukcesywnie). Jesteśmy szkołą społeczną na prawach publicznej. Treść listu na e-malia: WNIOSEK Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1198) zwracam się z prośbą o udostępnienie informacji w następującym zakresie: 1. Plan finansowy szkoły zawierający preliminarz budżetowy szkoły, za rok 2011, 2012 ,2013, 2014, 2015. 2. Okresowe sprawozdania z działalności szkoły, w tym roczne sprawozdanie finansowe wraz z poprawkami i załącznikami za rok 2011, 2012, 2013, 2014, 2015. 3. Perspektywiczny plan rozwoju szkoły. 4. Zarządzenia dyrektora szkoły w roku szkolnym 2011-2012, 2012-2013 ,2013-2014, 2014-2015, 2015-2016. 5. Protokoły z przeprowadzonych kontroli w zespole szkół za rok szkolny 2011-2012, 2012-2013 ,2013-2014, 2014-2015 przez oddział kontroli z urzędu miasta, ZUS ,kuratorium, sanepidu , inspekcji pracy i innych instytucji uprawnionych do kontroli. 6. Informacje dotyczące sposobu wykorzystania środków finansowych pozyskanych przez szkołę z wynajmu pomieszczeń lub terenów szkolnych za rok 2011 ,2012, 2013,2014, 2015. 7. Imienny wykaz nauczycieli zatrudnionych w szkole z podaniem dodatku motywacyjnego przyznanego każdemu z nich przez dyrektora szkoły. 8. Imienny wykaz nauczycieli, którym przyznano dofinansowanie do doskonalenia zawodowego, wraz z podaniem kwoty dofinansowania przyznanej każdemu nauczycielowi oraz sprecyzowaniem, co konkretnie było przedmiotem dofinansowania. Kserokopie powyższych informacji proszę przesłać w formie elektronicznej (PDF,Word ,scan,itp.) na adres e-mail weryfikacja@spoko.pl Ewentualne pytania proszę kierować pod ten sam adres e-mail.
- Czy nauczyciel posiadający tytuł zawodowy licencjata uzyskany na kierunku filologia polska w specjalności nauczycielskiej z oligofrenopedagogiką i tytuł magistra filologi polskiej posiada odpowiednie kwalifikacje do pracy w charakterze nauczyciela wspomagającego w klasie integracyjnej? Jakie kwalifikacje są odpowiednie do tego typu pracy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe