Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczyciel pełnoetatowy ma do przepracowania tygodniowo 40 godzin (a więc nie tylko godziny w ramach pensum) przez 5 dni – art. 42 ust. 1 i 2 oraz art. 42c ust. 1 ustawy z...

PORADA PRAWNA

06 lutego 2020 Kadry

Jak rozliczyć godziny dydaktyczne w tygodniu, w którym wypada święto? Nauczyciel przedszkolny ma ułożony plan pracy tak, że codziennie pracuje inną liczbę godzin (4,4,5,6,6) święto wypada np. w dzień gdy ma 4 h. Czy powinno się przeliczyć godziny przepracowane i robić zmianę w planie tak, by w tym tygodniu wypracował 20 h,czy w skali np. miesiąca, roku liczba godzin do wypracowania się rozlicza? Czy godziny przepracowane ponad są płatne a nieprzepracowane należy odpracować? Jest do tego podstawa prawna.

Nauczyciel pełnoetatowy ma do przepracowania tygodniowo 40 godzin (a więc nie tylko godziny w ramach pensum) przez 5 dni – art. 42 ust. 1 i 2 oraz art. 42c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. W samorządowym przedszkolu święto przypadające w dniu roboczym nauczyciela w żaden sposób nie wpływa na wymiar godzin nauczyciela do wypracowania w ramach pensum w danym tygodniu lub miesiącu. W pragmatyce służbowej brak jest podstawy prawnej do dokonania przeliczenia godzin w sposób podany w pytaniu, ani też do odpracowania dnia ustawowo wolnego. Skorzystanie z dnia ustawowo wolnego od pracy w jednym z 5 dni nie powoduje ani zmniejszenia, ani zwiększenia wymiaru czasu pracy nauczyciela w pozostałych dniach tygodnia, ponieważ nauczyciel ma do przepracowania: 4/5 * 40 godzin oraz otrzyma wynagrodzenie za pełen etat bez względu na okoliczność, ile godzin w ramach pensum przepracuje w ciągu tych 4 dni. Inną kwestią jest natomiast rozliczanie godzin ponadwymiarowych, którego dokonuje się zgodnie z uchwałą organu prowadzącego (regulaminem wynagradzania nauczycieli), wydaną na podstawie art. 30 ust. 6 KN. Jeśli organ prowadzący przewiduje, że dzień wolny obniża wymiar pensum do przepracowania w tygodniu o 1/5, godziny wypracowane ponad 4/5 wymiaru pensum są godzinami ponadwymiarowymi i przysługuje za nie dodatkowe wynagrodzenie, o którym mowa w art. 35 ust. 3 KN. W razie braku takich postanowień, nie ma podstaw do wypłacenia dodatkowego wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniu, w którym z powodu dnia wolnego nauczyciel nie zrealizował więcej godzin niż pensum. Konieczna jest więc szczegółowa analiza stosownej uchwały organu prowadzącego, której nie przytoczono w pytaniu, ponieważ ustawodawca nie reguluje zasad rozliczania godzin ponadwymiarowych. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT