Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przepracował 7 lat. Od 1 września 2017r. będzie zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy od 1 września 2017r. może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia? Jeśli nie to od kiedy i z jaką datą ma przedstawić zaświadczenie lekarskie?
Nauczyciel może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, jeżeli przepracował w szkole co najmniej 7 lat w pełnym wymiarze godzin.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13.12.2012 r. Sygn. akt II PK 137/12:
„Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że nauczyciel ma prawo do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia po przepracowaniu co najmniej 7 lat w zawodzie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, bezpośrednio przypadających przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia.”
Należy też ustalić, czy w trakcie tych 7 lat pracy nauczyciel był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż urlop wypoczynkowy. Do okresu siedmioletniej pracy w szkole wlicza się bowiem, okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres (art. 73 ust. 3 Karty Nauczyciela).
Jeżeli nauczyciel legitymuje się już 7-letnim stażem pracy w szkole, to zakładając, że spełnia pozostałe wymogi, może skorzystać z urlopu zdrowotnego w każdej chwili. Przepisy Karty Nauczyciela nie określają terminu złożenia orzeczenia lekarskiego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry, od września tego roku nauczycielka matematyki uzupełnia etat w mojej szkole. W szkole macierzystej realizuje 13/18 matematyki, w mojej 5/18. Oprócz tego w mojej placówce uczy 6 godzin matematyki na podstawie umowy na czas określony. Czy można wypłacać jej dodatek wiejski, skoro razem uczy 9 godzin matematyki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na 6/18 w naszej szkole realizuje te godziny tylko w czwartki. Zajęcia prowadzi w klasie wojskowej LO. W piątek, sobotę i niedzielę wyjedzie z klasą na manewry wojskowe. Wypełnia kartę wycieczki i otrzymuje delegację. Jakie z tytułu delegacji przysługują mu koszty podróży oraz jak zapłacić nauczycielowi za pracę w dni tego wyjazdu (nie otrzyma za te dni innych dni wolnych)? Czy można zawrzeć z nauczycielem na te trzy dni umowę zlecenie na wykonanie pracy polegającej na opiece wychowawczej? A jeżeli nie, to za ile godzin pracy należałoby wypłacić odrębne wynagrodzenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zwolniliśmy nauczyciela mianowanego po 182 dniach zwolnienia lekarskiego i okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego - zgodnie z art. 23.1 pkt 2 KN. Obecnie ów nauczyciela w sądzie ubiega się o przywrócenie do pracy, czy ma ku temu podstawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel posiada wykształcenie:
1. Dyplom Ukończenia Studium Nauczycielskiego kierunek nauczanie początkowe.
2. Studia wyższe magisterskie na kierunku pedagogika w zakresie nauczania początkowego.
3. Studia podyplomowe w zakresie nauczania blokowego przyrody i matematyki na II etapie kształcenia.
Czy posiadane wykształcenie uprawnia nauczyciela do nauczania matematyki dzieci w klasach IV - VI szkoły podstawowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła feryjna. Nauczycielka po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim chce wrócić do pracy po wykorzystaniu całego zaległego urlopu z 2021 r. oraz bieżącego za 2022 r. Czy urlop za 2021 r. udzielam do 24 czerwca, później bieżący, a pozostały z 2021 r. dopiero wg rozliczonych dni? Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe