Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzień dobry, od września tego roku nauczycielka matematyki uzupełnia etat w mojej szkole. W szkole macierzystej realizuje 13/18 matematyki, w mojej 5/18. Oprócz tego w mojej placówce uczy 6 godzin matematyki na podstawie umowy na czas określony. Czy można wypłacać jej dodatek wiejski, skoro razem uczy 9 godzin matematyki?
Dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć. Godziny uzupełniania etatu zaliczają się do zatrudnienia w szkole macierzystej - tam nauczyciel otrzymuje za nie wynagrodzenie jako zatrudnienie w pełnym wymiarze.
Dodatkowe zatrudnienie nauczycielki również nie spełnia warunków ustawy (1/2 etatu), dotyczących uprawnień do otrzymywania dodatku wiejskiego.
W opisanym przypadku mamy dwa stosunki pracy: pierwszy, w szkole macierzystej, który nie uprawnia do dodatku wiejskiego oraz drugi, na 5/18, który również do niego nie uprawnia.
Karta Nauczyciela nie przewiduje możliwości łączenia zatrudnienia w ramach kilku stosunków pracy w celu uzyskania prawa do dodatku wiejskiego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Moje pytanie dotyczy zatrudnienia na podstawie mianowania: nauczycielka została zatrudniona na czas określony w trakcie stażu na nauczyciela dyplomowanego; zatrudnienie na czas określony było spowodowane zmniejszającą się liczbą godzin z przedmiotu i brakiem możliwości zatrudnienia jej w pełnym wymiarze czasu pracy; po zakończeniu stażu i uzyskaniu stopnia nauczyciela dyplomowanego podała szkołę do sądu pracy i twierdzi, że należy jej się umowa na podstawie mianowania jako nauczycielowi mianowanemu; obecnie dyrekcja może jej zapewnić tylko 11 godzin i w związku z tym moje pytanie - czy pani musi być zatrudniona na podstawie mianowania, jeżeli jej umowa kończy się 31 sierpnia br?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpoczął pracę w szkole 27 sierpnia 2007 r. Początkowo na stanowisku informatyka, później nauczyciela. Od 1 września 2019 r. otrzymuje dodatek za wysługę lat w wysokości 12% wynagrodzenia zasadniczego. 28 stycznia 2020 r. nauczyciel przedłożył dokumenty potwierdzające jego pracę w gospodarstwie rodziców za okres od 1 lipca 1998 r. (od 16-go roku życia) do 26 sierpnia 2007 r. Dyrektor zaliczył ten okres (9 lat, 1 m-c i 26 dni) do dodatku za wysługę lat i od 1 lutego 2020 r. przyznał nauczycielowi dodatek za wysługę lat w wysokości 20% oraz polecił wypłacić nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy. Następnie nauczyciel złożył wniosek o wyrównanie dodatku stażowego za okres trzech lat wstecz.
Czy należy wypłacić nauczycielowi wyrównanie dodatku za wysługę lat za 3 lata wstecz, pomimo wykazania tego stażu w chwili obecnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła zatrudnia 14 pracowników, z d niem 30 września zostaje całkowicie zlikwidowana. Czy pracownikom niepedagogicznym przysługuje odprawa, jeżeli w regulaminie wynagradzania jest zapis przyznający odprawy? Czy szkoła publiczna może mieć taki zapis w regulaminie i czy jest on zgodny z prawem? Proszę o odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W poradni psychologiczno-pedagogicznej tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów wynosi 20 godzin. Dotychczas wszyscy specjaliści pracowali w systemie 4 godziny przez 5 dni w tygodniu. Rada Pedagogiczna prosi o zmianę i zróżnicowanie: dla pedagogów i psychologów praca w systemie - 5 godz,
5 godz, 4 godz., 3 godz., 3 godz.; dla logopedów - tak jak dotychczas praca w systemie - 4 godziny przez 5 dni.
Czy takie zróżnicowanie (uzasadnione z uwagi na specyfikę pracy różnych specjalistów) jest zgodne z prawem?
Bardzo proszę o komentarz i interpretację.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka (dyplomowana) ukończyła w czerwcu 2000 r. Akademię Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie na Wydziale Wychowania Fizycznego i uzyskała tytuł magistra. Studia odbyła na kierunku Wychowanie Fizyczne w zakresie specjalności – wychowanie fizyczne i zdrowotne. W czasie studiów w latach 1998/2000 na Wydziale Wychowania Fizycznego, ze specjalnością: Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne, ukończyła specjalizację ”Przysposobienie do życia w rodzinie z elementami seksuologii”. Program obejmował 130 godzin dydaktycznych, w tym 52 godziny wykładów i 78 godzin ćwiczeń. Czy ww. nauczycielka tym sposobem posiada uprawienia do prowadzenia zajęć edukacyjnych „Wychowanie do życia w rodzinie”?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe