Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel posiada wykształcenie: 1. Dyplom Ukończenia Studium Nauczycielskiego kierunek nauczanie początkowe. 2. Studia wyższe magisterskie na kierunku pedagogika w zakresie nauczania początkowego. 3. Studia podyplomowe w zakresie nauczania blokowego przyrody i matematyki na II etapie kształcenia. Czy posiadane wykształcenie uprawnia nauczyciela do nauczania matematyki dzieci w klasach IV - VI szkoły podstawowej?
Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 12.03.2009 r . w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...), kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej posiada m.in. osoba, która ukończyła studia magisterskie na innym kierunku i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Studia podyplomowe w zakresie nauczania blokowego przyrody i matematyki na II etapie kształcenia dałyby kwalifikacje do nauczania matematyki w szkole podstawowej, gdyby zakres tych studiów obejmował wszystkie treści przedmiotu matematyka (mogą to być studia przygotowujące jedynie do prowadzenia zajęć blokowych z przyrody poszerzone o niektóre treści matematyczne). Informację o kwalifikacjach, które dają ukończone studia znaleźć można w suplemencie do dyplomu czy zaświadczeniu z uczelni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przebywa na urlopie rodzicielskim od 5 listopada 2013r. roczny urlop. Jaki przysługuje mu urlop wypoczynkowy, czy 56 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 9 czerwca 2018 r. do 8 lipca 2018 r. przyniosła zwolnienie lekarskie (ciąża). Dnia 29.06.2018 r. stanęła na komisję w związku z awansem zawodowym i otrzymała stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Nauczycielka od 1 września 2019 r. wraca do pracy po urlopie macierzyńskim i nadal nie przyniosła aktu nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego do zakładu pracy do kadr. Czy dyrektor w momencie otrzymania tego aktu ma obowiązek wyrównania płac od 1.09.2018 r. do 31.08.2019 r., czy podwyżka płac powinna nastąpić w momencie złożenia aktu, czyli od 1.09.2019 r. bez wyrównania za uprzedni rok ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi powierzono stanowisko Kierownika szkolenia praktycznego. Z tytułu pełnionej funkcji otrzymuje dodatek funkcyjny oraz zniżkę godzin dydaktycznych. Zgodnie z zakresem obowiązków jest odpowiedzialny za "Organizowanie i nadzór nad przebiegiem egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie..."
Egzaminy "zawodowe" odbywają się w godz. 7.00 - 19.00 oraz w soboty i niedziele, czyli poza normatywnymi godzinami pracy.
Zgodnie § 10 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy: Nauczycielom, którzy w dniu wolnym od pracy realizują zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie za każdą godzinę pracy obliczane jak za godzinę ponadwymiarową.
Pytanie:
Czy ww. zasada obowiązywać będzie w powyżej opisanym przykładzie kierownika szkolenia praktycznego, jeśli jego obecność w pracy wynika z pełnionej funkcji, ma charakter nadzorczy i nie są to zajęcia dydaktyczne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Mam pytanie dotyczące zwrotu kosztów za dojazd do ucznia ( 15 km), któremu przyznano nauczanie indywidualne. Organ prowadzący twierdzi, że nauczycielom taki zwrot się nie należy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor niepublicznej placówki ma obowiązek przyjęcia po zakończeniu urlopu rodzicielskiego nauczyciela, jeśli podczas jego nieobecności został zlikwidowany oddział, w którym pracował przed zwolnieniem lekarskim? Co z jego 12-miesięczną ochroną?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe