Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zadania związane z organizacją i nadzorowaniem egzaminu nie są traktowane jako zadania dydaktyczne, natomiast należy ten czas pracy rozpatrywać w kategoriach godzin...

PORADA PRAWNA

16 października 2019 Kadry

Nauczycielowi powierzono stanowisko Kierownika szkolenia praktycznego. Z tytułu pełnionej funkcji otrzymuje dodatek funkcyjny oraz zniżkę godzin dydaktycznych. Zgodnie z zakresem obowiązków jest odpowiedzialny za "Organizowanie i nadzór nad przebiegiem egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie..." Egzaminy "zawodowe" odbywają się w godz. 7.00 - 19.00 oraz w soboty i niedziele, czyli poza normatywnymi godzinami pracy. Zgodnie § 10 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy: Nauczycielom, którzy w dniu wolnym od pracy realizują zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie za każdą godzinę pracy obliczane jak za godzinę ponadwymiarową. Pytanie: Czy ww. zasada obowiązywać będzie w powyżej opisanym przykładzie kierownika szkolenia praktycznego, jeśli jego obecność w pracy wynika z pełnionej funkcji, ma charakter nadzorczy i nie są to zajęcia dydaktyczne?

Zadania związane z organizacją i nadzorowaniem egzaminu nie są traktowane jako zadania dydaktyczne, natomiast należy ten czas pracy rozpatrywać w kategoriach godzin nadliczbowych, gdy kierownik szkolenia praktycznego realizuje je w szóstym i siódmym dniu pracy w tygodniu. Zgodnie z art. 91c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. w zw. z art. 1514 § 1 i 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, z tym, że kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy. Kierownik szkolenia praktycznego nie zarządza w imieniu pracodawcy zakładem pracy (art. 128 § 2 pkt 2 KP), ani nie jest kierownikiem wyodrębnionej komórki organizacyjnej w szkole. W związku z tym uprawnienia związane z pracą w godzinach nadliczbowych nabywa jak każdy inny pracownik. Na podstawie art. 1513 KP pracownikowi, który ze względu na potrzeby pracodawcy wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (w szóstym dniu pracy – w sobotę), przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego (do końca roku szkolnego), w terminie z nim uzgodnionym. Jeżeli dzień wolny nie zostanie udzielony, za każdą godzinę pracy w sobotę przysługuje wynagrodzenie z dodatkiem wynoszącym 50% (art. 80, art. 1511 § 1 pkt 2 KP). Z kolei za pracę w niedzielę przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi w tygodniu odbywania egzaminu, a gdy będzie to niemożliwe - do końca okresu rozliczeniowego (do końca roku szkolnego); gdy w tym terminie nie zostanie udzielony dzień wolny – należy wypłacić wynagrodzenie za każdą godzinę pracy z dodatkiem wynoszącym 100% (art. 15111 § 1 pkt 1 i § 2, art. 1511 § 1 pkt 1 KP). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT