Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 pracodawca ma obowiązek zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem, z czego...

PORADA PRAWNA

08 stycznia 2021 Kadry

Czy dyrektor niepublicznej placówki ma obowiązek przyjęcia po zakończeniu urlopu rodzicielskiego nauczyciela, jeśli podczas jego nieobecności został zlikwidowany oddział, w którym pracował przed zwolnieniem lekarskim? Co z jego 12-miesięczną ochroną?

Zgodnie z art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 pracodawca ma obowiązek zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem, z czego wynika obowiązek dopuszczenia pracownika do pracy, zasadniczo na stanowisku wymienionym w umowie o pracę. Dodatkowo na podstawie art. 1832 KP, pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu rodzicielskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu. Zasadą jest więc obowiązek zapewnienia nauczycielce pracy po urlopie rodzicielskim. Jednakże w związku z tym, że umowa o pracę nauczycielki jest chroniona przed rozwiązaniem przez pracodawcę przez czas trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, czyli do dnia zakończenia urlopu rodzicielskiego (art. 177 § 4 w zw. z art. 1821g KP), już w pierwszym dniu powrotu do pracy po urlopie rodzicielskim ta ochrona nie obowiązuje i nauczycielce będzie można najwcześniej wtedy doręczyć wypowiedzenie umowy o pracę. Natomiast do czasu rozwiązania umowy (do dnia upływu okresu wypowiedzenia) należy zapewnić jej pracę na jednym ze stanowisk wymienionych w art. 1832 KP albo też w okresie wypowiedzenia można ją zwolnić ze świadczenia pracy, z obowiązkiem wypłacania wynagrodzenia do ostatniego dnia zatrudnienia (art. 362 KP). Zarówno w trakcie, jak i po urlopie, umowa o pracę mogłaby natomiast zostać rozwiązana za zgodą nauczycielki w trybie porozumienia stron (art. 30 § 1 pkt 1 KP). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT