Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor niepublicznej placówki ma obowiązek przyjęcia po zakończeniu urlopu rodzicielskiego nauczyciela, jeśli podczas jego nieobecności został zlikwidowany oddział, w którym pracował przed zwolnieniem lekarskim? Co z jego 12-miesięczną ochroną?
Zgodnie z art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 pracodawca ma obowiązek zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem, z czego wynika obowiązek dopuszczenia pracownika do pracy, zasadniczo na stanowisku wymienionym w umowie o pracę. Dodatkowo na podstawie art. 1832 KP, pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu rodzicielskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu. Zasadą jest więc obowiązek zapewnienia nauczycielce pracy po urlopie rodzicielskim. Jednakże w związku z tym, że umowa o pracę nauczycielki jest chroniona przed rozwiązaniem przez pracodawcę przez czas trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, czyli do dnia zakończenia urlopu rodzicielskiego (art. 177 § 4 w zw. z art. 1821g KP), już w pierwszym dniu powrotu do pracy po urlopie rodzicielskim ta ochrona nie obowiązuje i nauczycielce będzie można najwcześniej wtedy doręczyć wypowiedzenie umowy o pracę. Natomiast do czasu rozwiązania umowy (do dnia upływu okresu wypowiedzenia) należy zapewnić jej pracę na jednym ze stanowisk wymienionych w art. 1832 KP albo też w okresie wypowiedzenia można ją zwolnić ze świadczenia pracy, z obowiązkiem wypłacania wynagrodzenia do ostatniego dnia zatrudnienia (art. 362 KP). Zarówno w trakcie, jak i po urlopie, umowa o pracę mogłaby natomiast zostać rozwiązana za zgodą nauczycielki w trybie porozumienia stron (art. 30 § 1 pkt 1 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka w 2017 roku złożyła do NFZ wniosek o leczenie sanatoryjne. W terminie od 31 marca 2018 roku do 21 marca 2018 roku NFZ wyznaczył jej pobyt w sanatorium. Czy w świetle nowych przepisów w sprawie udzielania nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia dyrektor szkoły może udzielić w/w nauczycielce urlopu dla poratowania zdrowia na czas pobytu w sanatorium? Proszę o podanie podstawy prawnej.
- Druga umowa na czas określony z nauczycielem dyplomowanym. Proszę o pomoc w następującej kwestii: nauczyciel dyplomowany X, zatrudniony na okres roku szkolnego 2017/2018 miałby być zatrudniony na kolejny rok szkolny w celu zastępstwa nauczyciela Y, który w roku szkolnym 2018/2019 zostanie przesunięty (na jego prośbę) ze stanowiska nauczyciela w-f na wychowawcę świetlicy szkolnej w celu zastępstwa przebywającego na urlopie wychowawczym wychowawcy świetlicy - nauczyciela Z. Jak w tej sytuacji sporządzić umowę na czas określony z nauczycielem dyplomowanym X, który tylko czasowo może być zatrudniony jako nauczyciel w-f, ponieważ nauczyciel Y w roku szkolnym 2019/2010 wróci na swoje dotychczasowe stanowisko. Proszę o wytyczne, jakie zapisy powinny się znaleźć w umowie z nauczycielem X.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania mogę zmienić przydział obowiązków poprzez porozumienie zmieniające Czy takie porozumienie stosuje się tylko jak zawiera się umowę o pracę z nauczycielem ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam.
Nauczyciel zatrudniony od 1.09.2011 r. do 31.08.2012 r. korzystał z dwóch dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem w grudniu 2011 r.
Czy w tym przypadku nauczycielowi należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2011 r. , jeżeli nie przepracował efektywnie 4 miesięcy.
Dziękuję.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracujemy w zespole szkolno-przedszkolnym. Jedna z nauczycielek szkoły nie będzie miała pełnego etatu (brak 3 godz.). Może w przedszkolu otrzymać 3 godziny zespołu korekcyjno-kompensacyjnego (gr. 4 i 5-latki). Jak obliczyć nauczycielce wymiar pracy w przedszkolu: 3/22 czy 3/18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe