Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest zatrudniony w trzech placówkach i należy mu się 2 dni urlopu okolicznościowego (śmierć rodzica). Czy musi ten urlop wziąć we wszystkich placówkach w tych samych dniach czy może w różnych dniach? W jakim terminie należy wybrać urlop okolicznościowy? Czy 1 miesiąc po pogrzebie można jeszcze udzielić tego urlopu?
Wprawdzie u każdego pracodawcy pracownik nabywa odrębne prawo do tzw. urlopu okolicznościowego z powodu zgonu jednej z osób wymienionych w § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U.2014.1632), natomiast nie jest to urlop wypoczynkowy, a zwolnienie z pracy udzielone w celu załatwienia spraw dotyczących zgonu i pogrzebu. Co do zasady powinno ono zostać udzielone w tym samym terminie u wszystkich pracodawców, z wyjątkiem sytuacji, gdy przez część lub całość dnia pracownik ma u jednego z pracodawców wolne zgodnie z harmonogramem czasu pracy i w tym wolnym czasie załatwia formalności związane ze zgonem lub uczestniczy w pogrzebie. Jeśli pracownik wnioskuje o dzień wolny miesiąc po pogrzebie, musiałby wykazać, że w związku ze zgonem lub pogrzebem osoby bliskiej ma do załatwienia jakieś konkretne formalności z tym związane; w przeciwnym razie należy odmówić udzielenia dnia wolnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany w maju br. chce złożyć wniosek o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 31 sierpnia. Znalazł inną pracę w miejscu zamieszkania. Czy posiadacie Państwo druk wzór rozwiązania takiej umowy. Czy na podaniu nauczyciela wystarczy adnotacja dyrektora, iż wyraża zgodę. Czy nauczycielowi temu należy się świadczenie urlopowe za rok szkolny 2015/16. Czy jeszcze jakieś inne odprawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy za 11 listopada przysługuje dzień wolnego, jeśli pracownik jest na zwolnieniu chorobowym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z przymierzeniem się do planowania arkusza na 2017/2018 r, mam zamiar zaplanować nauczyciela na 9 godz. który ma umowę na czas nieokreślony. Ten sam nauczyciel zatrudniony jest w drugiej szkole znajdującej się w tej samej gminie i ma być zaplanowany tam na cały etat. Czy wg nowych przepisów dyrektor szkoły musi wyrazić zgodę na dodatkowe zatrudnienie w mojej szkole? W jakiej formie i jakim terminie poinformować nauczyciela w przypadku odmowy dodatkowego zatrudnienia w mojej szkole przez dyrektora tamtej szkoły? Czy nauczyciel ma podstawę do tego, aby podać sprawę do sądu przeciwko mnie? Jak sformułować ewentualne pismo informujące o nieplanowaniu go na przyszły rok szkolny? Jakie obowiązują mnie terminy, np dotyczące wypowiedzenia pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka uczy j. niemieckiego (gimnazjum) ukończyła Kollegium Języków Obcych. Posiada wyższe wykształcenie ekonomiczne. Zatem, czy w świetle obowiązujących nowych przepisów może uczyć tego przedmiotu w gimnazjum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor, który posiada orzeczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu potrzebuje również drugiego orzeczenia na stanowisko nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe