Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy za 11 listopada przysługuje dzień wolnego, jeśli pracownik jest na zwolnieniu chorobowym?
W zależności od tego, czy święto wypada w sobotę czy w innym dniu tygodnia, pracownikowi przebywającemu w tym czasie na zwolnieniu lekarskim będzie przysługiwał lub nie inny dzień wolny.
I tak, w przypadku święta przypadającego w sobotę, pracownikowi należy dodatkowo obniżyć wymiar czasu pracy o 8 godzin, nawet jeżeli w tym dniu przebywał na zwolnieniu - art. 130 § 2 kodeksu pracy, gdyż w sumie przepracowałby o jeden dzień za dużo w danym miesiącu (okresie rozliczeniowym).
W przypadku, gdy święto przypada w inny dzień pracownik przebywający w tym dniu na zwolnieniu nie nabywa prawa do dodatkowego dnia wolnego, ponieważ to święto już obniżyło jego miesięczny wymiar czasu pracy, a nieobecność usprawiedliwiona obniża wymiar czasu pracy jedynie w dni, które są dla pracownika dniami pracy.
Przykład:
w listopadzie 11-go przypada w sobotę, 1-go w środę,
do przepracowania pracownik ma w miesiącu 20 dni (odejmując od 22 dni roboczych 1 i dodatkowo 11, bo sobota). 20 dni x 8 h = 160 h do przepracowania w listopadzie.
Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 10 do 13 listopada (od piątku do poniedziałku). Za każdy dzień (ale tylko roboczy) zwolnienia, pomniejszamy wymiar czasu pracy o 8 h (art. 130 § 3 KP - Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.) Czyli pomniejszamy o 2 dni - 10-go i 13-go, bo te dni przypadały do przepracowania, co daje 160 h - 16 h = 144 h. Aby pracownik przepracował wymagane 144 godziny w miesiącu, trzeba udzielić mu dodatkowego dnia wolnego, ponieważ po odliczeniu tych 2 dni zwolnienia pozostaje 19 dni roboczych w miesiącu, czyli 152 godziny (o 8 za dużo).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi, który wrócił po urlopie rodzicielskim należy się wypłata wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe podczas odbywania zaległego urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak, to z jakiego okresu powinno być naliczone to wynagrodzenie, jeśli nauczycielka od września 2013r. już będąc w ciąży, pracowała na pełnym etacie i miała nadgodziny, w październiku i listopadzie również, ale w tych miesiącach była już kilka razy na zwolnieniu lekarskim. Z końcem listopada poszła już całkowicie na zwolnienie lekarskie, do momentu rozwiązania. Po urlopie macierzyński i po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, przeszła na urlop rodzicielski płatny w wymiarze 60% z ZUS. A od września wróciła do pracy na pół etatu, kontynuując pobieranie zasiłku z ZUS w wymiarze 30%. Nie mając prawie żadnych nadgodzin. Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego 4.01.2015r. poszła na zaległy urlop, którego nie wykorzystała w całości w 2014r. Urlop trwał nieprzerwanie 8 tygodni. W trakcie urlopu miała wypłacaną pensję zasadniczą. Urlop zakończył się 1.03.2015r. Czy należy się wypłata wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe podczas urlopu zaległego, gdyż od 01.09.2014r. do 4.01.2015r. była jeszcze na urlopie rodzicielskim? Jeśli tak, to z jakiego okresu powinno być to wynagrodzenie wyliczone? Oraz czy mogła pójść na zaległy urlop w czasie ferii zimowych?
- Witam!
Moje pytanie dotyczy możliwości zaliczenia do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze okresów, kiedy pracownik podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników. Otóż pracownica przedłożyła wystawione przez KRUS zaświadczenie potwierdzające te okresy (pojedyncze miesiące w latach 2004-2012) oczekując, że zostaną one wliczone do okresu uprawniającego do dodatku za wieloletnią pracę oraz do nagrody jubileuszowej. Czy jest podstawa prawna, aby tak postąpić?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka przedszkola, która ukończyła Studium Wychowania Przedszkolnego i do tej pory nie uzupełniła posiadanych kwalifikacji zawodowych od 01.09.2016 r. może być nadal zatrudniona w przedszkolu? (posiada awans zawodowy nauczyciela mianowanego)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel psycholog bez przygotowania pedagogicznego zatrudniony na podstawie art. 10 ust. 3 KN powinien mieć przydzielony dodatek wiejski?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy aby przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektorowi szkoły (z konkursu) musi on mieć aktualną ocenę pracy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe