Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W zależności od tego, czy święto wypada w sobotę czy w innym dniu tygodnia, pracownikowi przebywającemu w tym czasie na zwolnieniu lekarskim będzie przysługiwał lub nie...

PORADA PRAWNA

09 lutego 2015 Kadry

Czy za 11 listopada przysługuje dzień wolnego, jeśli pracownik jest na zwolnieniu chorobowym?

W zależności od tego, czy święto wypada w sobotę czy w innym dniu tygodnia, pracownikowi przebywającemu w tym czasie na zwolnieniu lekarskim będzie przysługiwał lub nie inny dzień wolny.

I tak, w przypadku święta przypadającego w sobotę, pracownikowi należy dodatkowo obniżyć wymiar czasu pracy o 8 godzin, nawet jeżeli w tym dniu przebywał na zwolnieniu - art. 130 § 2 kodeksu pracy, gdyż w sumie przepracowałby o jeden dzień za dużo w danym miesiącu (okresie rozliczeniowym).

W przypadku, gdy święto przypada w inny dzień pracownik przebywający w tym dniu na zwolnieniu nie nabywa prawa do dodatkowego dnia wolnego, ponieważ to święto już obniżyło jego miesięczny wymiar czasu pracy, a nieobecność usprawiedliwiona obniża wymiar czasu pracy jedynie w dni, które są dla pracownika dniami pracy.

 

Przykład:

w listopadzie 11-go przypada w sobotę, 1-go w środę,

do przepracowania pracownik ma w miesiącu 20 dni (odejmując od 22 dni roboczych 1 i dodatkowo 11, bo sobota). 20 dni x 8 h = 160 h do przepracowania w listopadzie.

Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 10 do 13 listopada (od piątku do poniedziałku). Za każdy dzień (ale tylko roboczy) zwolnienia, pomniejszamy wymiar czasu pracy o 8 h (art. 130 § 3 KP -  Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.) Czyli pomniejszamy o 2 dni - 10-go i 13-go, bo te dni przypadały do przepracowania, co daje 160 h - 16 h = 144 h. Aby pracownik przepracował wymagane 144 godziny w miesiącu, trzeba udzielić mu dodatkowego dnia wolnego, ponieważ po odliczeniu tych 2 dni zwolnienia pozostaje 19 dni roboczych w miesiącu, czyli 152 godziny (o 8 za dużo).

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT