Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 222 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 w okresie od dnia 1 września...

PORADA PRAWNA

09 marca 2017 Kadry

W związku z przymierzeniem się do planowania arkusza na 2017/2018 r, mam zamiar zaplanować nauczyciela na 9 godz. który ma umowę na czas nieokreślony. Ten sam nauczyciel zatrudniony jest w drugiej szkole znajdującej się w tej samej gminie i ma być zaplanowany tam na cały etat. Czy wg nowych przepisów dyrektor szkoły musi wyrazić zgodę na dodatkowe zatrudnienie w mojej szkole? W jakiej formie i jakim terminie poinformować nauczyciela w przypadku odmowy dodatkowego zatrudnienia w mojej szkole przez dyrektora tamtej szkoły? Czy nauczyciel ma podstawę do tego, aby podać sprawę do sądu przeciwko mnie? Jak sformułować ewentualne pismo informujące o nieplanowaniu go na przyszły rok szkolny? Jakie obowiązują mnie terminy, np dotyczące wypowiedzenia pracy.

Na podstawie art. 222 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 w okresie od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r. kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia na podstawie stosunku pracy w innej szkole przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć wymaga uzyskania pisemnej zgody dyrektora szkoły wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia; zgoda jest wydawana na wniosek nauczyciela lub z własnej inicjatywy dyrektora, któremu znany jest fakt podjęcia drugiej pracy. Przepisy nie określają terminu uzyskania zgody dyrektora, o której mowa w art, 222 ust. 1 PWUPO. W interesie nauczyciela jest jej jak najszybsze uzyskanie, aby miał jasną sytuację co do pracy w drugiej szkole. W przypadku naruszenia przez nauczyciela warunku uzyskania zgody, dyrektor szkoły wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia może (ale nie musi) rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem z końcem roku szkolnego za trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Natomiast brak zgody dyrektora w podstawowym miejscu pracy nie zobowiązuje dyrektora w dodatkowym miejscu pracy do dokonania wypowiedzenia. Nauczyciel może na własne ryzyko pracować w dwóch miejscach lub w dodatkowym miejscu pracy może wypowiedzieć umowę za trzymiesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem na koniec roku szkolnego (art. 27 ust. 1 KN) lub umowa może zostać rozwiązana w trybie porozumienia stron (art. 27 ust. 3 w w. z art. 23 ust. 4 pkt 1 KN). Natomiast w związku z niepewnością co do dyspozycyjności nauczyciela w pracy w kolejnym roku szkolnym również dyrektor może wypowiedzieć umowę w trybie art. 27 ust. 1 KN. Jak od każdego wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, również i w tym przypadku nauczyciel będzie mógł odwołać się do sądu pracy (art. 264 § 1 KP).

 

.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT