Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, czy do nauczyciela, pracującego w oddziale przedszkolnym utworzonym przy szkole podstawowej (w tzw. zerówce) powinno się stosować przepis z Karty Nauczyciela art. 42, dotyczący przepracowania dodatkowych 2 godzin z dziećmi, czyli etatu (22 godzin) plus 2 "Kaenki", czy tylko sam etat?
W stosunku do oddziału przedszkolnego stosuje się przepisy dotyczące przedszkoli. Zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy o systemie oświaty struktura organizacyjna szkoły podstawowej obejmuje klasy I–VI.
W ROZPORZĄDZENIU MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, w załączniku 2 - RAMOWY STATUT PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ, § 5. 6. wprowadza możliwość tworzenia w szkole oddziałów przedszkolnych realizujących program wychowania przedszkolnego.
Skoro więc oddział przedszkolny realizuje program wychowania przedszkolnego tak samo jak przedszkole, to nie stosuje się do takiego oddziału przepisów dotyczących oddziałów szkolnych. Nauczyciel uczący w przedszkolu, w tym w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, nie ma obowiązku prowadzenia zajęć przewidzianych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów określonych w art. 42 ust. 2 pkt. 2a Karty Nauczyciela (tzw."Kaenek"). Pozostałe zajęcia wynikające z art. 42 KN dotyczą również nauczycieli przedszkoli i oddziałów przedszkolnych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1.Proszę o interpretację dni wolnych od zajęć dydaktycznych w szkole dla nauczycieli. Organ prowadzący twierdzi, że nauczyciele w przerwach świątecznych i dniach wolnych od zajęć dydaktycznych powinni być w szkole 8 godzin. Jakie jest Państwa stanowisko w tej sprawie?
2. Jaka podstawa prawna reguluje prawo burmistrza do udzielania dyrektorowi szkoły urlopu? Przecież nie jest pracodawcą.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Osoba zatrudniona jest w naszej szkole na dwie umowy o pracę: 1. Jako opiekun nocny w internacie w wymiarze 1/2 etatu, 2. Jako nauczyciel wychowawca grupy w internacie w wymiarze 14/26 - tj. 0.54 etatu. Osoba ta ma ponad 20-letni staż pracy. Czy należy jej płacić stażowe w wysokości 20% z obydwu umów, (czyli wychowawcy grupy w internacie 20% i opiekuna 20%)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z Art 64 ust 2a dyrektorowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni. Do kiedy dyrektor musi wykorzystać ten urlop? Organ prowadzący nakazał do 31.12.2018 roku.
- W jakim terminie Organ Nadzoru Pedagogicznego jest zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na pismo dyrektora szkoły wnioskujące o zatrudnienie nauczyciela bez kwalifikacji bądź osoby kończącej studia o danym kierunku? Mam tutaj na myśli udzielenie jakiejkolwiek odpowiedzi- pozytywnej bądź negatywnej. Czy ma tu zastosowanie kodeks postępowania administracyjnego?
- Szkoła zatrudnia 14 pracowników, z d niem 30 września zostaje całkowicie zlikwidowana. Czy pracownikom niepedagogicznym przysługuje odprawa, jeżeli w regulaminie wynagradzania jest zapis przyznający odprawy? Czy szkoła publiczna może mieć taki zapis w regulaminie i czy jest on zgodny z prawem? Proszę o odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe