Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor, który posiada orzeczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu potrzebuje również drugiego orzeczenia na stanowisko nauczyciela?
Jeśli w skierowaniu na badania profilaktyczne zostało wskazane, że oprócz zajmowania stanowiska kierowniczego dyrektor wykonuje również pracę nauczyciela, nie musi wykonywać badań potwierdzających zdolność do pracy na stanowisku pedagogicznym. Natomiast brak wskazania takich warunków pracy w skierowaniu wymaga poddania się badaniu w zakresie zdolności do pracy jako nauczyciela, jeśli dyrektor prowadzi zajęcia z uczniami (art. 229 § 4 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony od 06.11.2020 przebywa na zwolnieniu lekarskim. 06.05.2021 mija 182 dni okresu zasiłkowego. Nauczyciel złożył wniosek do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne, jednak do dnia dzisiejszego nie otrzymał decyzji. Czy od 07.05.2021 nauczyciel może iść na opiekę nad dzieckiem chorym, żeby mieć usprawiedliwioną nieobecność płatną? Czy sam będąc chorym – nie ma orzeczenia lekarza medycyny pracy o zdolności do pracy, może sprawować opiekę nad dzieckiem? Chcemy rozwiązać z nim umowę o pracę. Czy jest możliwość rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 23 ust 1 pkt 2 Karty Nauczyciela? Co w tym przypadku ze świadczeniem rehabilitacyjnym, czy z rozwiązaniem umowy musimy zaczekać na decyzję ZUS?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik administracji pracuje w wymiarze ½ etatu (20 godz. tygodniowo) wg harmonogramu od wtorku do soboty po 4 godziny. Czy jeżeli święto wypada w poniedziałek (dzień wolny dla tego pracownika) to pracownikowi temu należy się dodatkowy dzień wolny? Poproszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik pracujący w pełnym wymiarze czasu pracy w dostarczył orzeczenie o niepełnosprawności umiarkowanej z dniem 1.04.2021 r. W związku z faktem, iż pracujemy w równoważnym systemie czasu pracy i w różnych dniach pracujemy w różnych godzinach pracy (pon. 9 godz., wt.–czw. 8 godz., pt. 7 godz.), urlop jest rozliczany w godzinach. Z poprzedniego roku pracownikowi pozostało 117 godzin pracy. W związku z powyższym dokonałam obliczeń urlopu przysługującego na 2021 rok. Tzn. 117 godz. z poprzedniego roku + urlop naliczony za okres od stycznia do marca 2021 (jeszcze wtedy wymiar czasu pracy 8-godzinny): 26/12*3 = 6,5 * 8 godz., czyli 52 godz. + okres od kwietnia do grudnia 2021 26/12*9 = 19,5 * 7 godz., czyli 136,5 godz. Razem: 52 + 136,5 = 188,5 godz. + urlop z poprzedniego roku, tzn. 188,5 + 117 = 305,5 godz. 305,5/7 godz. = 43 dni i 4,5 godz. urlopu 7-godzinnego. Urlop nie został zaokrąglony do pełnych dni, ponieważ zaokrągleń dokonujemy tylko w wybranych przypadkach, tzn. dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy (art. 154 § 2) oraz w momencie ustania stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązania takiego stosunku u kolejnego pracodawcy w tym samym miesiącu kalendarzowym (art. 1552a § 3). Nasz pracownik zatrudniony jest na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze czasu pracy. W tym przypadku zasada zaokrąglenia urlopu wypoczynkowego nie ma zastosowania. Proszę o interpretację, czy ww. sposób obliczenia urlopu dla pracownika jest poprawny.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy prawa do urlopu wypoczynkowego. Pracownik w marcu złożył wypowiedzenie w związku z odejściem na emeryturę od 08.07.2014 r.. Ile przysługuje mu urlopu wypoczynkowego? 26 dni czy proporcjonalnie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel uczący j. angielskiego w przedszkolu musi mieć zdany egzamin FCE Poziom B2 z języka angielskiego, czy wystarczy kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe z nauczanego jerzyka? I jak zmienią się w tym zakresie przepisy po 2020 roku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe