Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy prawa do urlopu wypoczynkowego. Pracownik w marcu złożył wypowiedzenie w związku z odejściem na emeryturę od 08.07.2014 r.. Ile przysługuje mu urlopu wypoczynkowego? 26 dni czy proporcjonalnie?
Zgodnie z kodeksem pracy (art. 1551 § 1), w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.
Co do zasady więc, pracownik w dniu 1 stycznia nabył prawo do pełnego urlopu (26 dni) i do dnia złożenia wypowiedzenia mógł wykorzystać go w całości. Jeżeli tego nie zrobił, a złożył wypowiedzenie, to pracodawca wiedząc o tym, że umowa o pracę zostanie rozwiązana w trakcie danego roku kalendarzowego, udziela urlopu w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu, w tym przypadku za 7 miesięcy (niepełny miesiąc pracy zaokrągla się w górę). Nie ma znaczenia przy tym, czy pracownik będzie jeszcze pracować u innego pracodawcy, czy też przejdzie na emeryturę. Istotne jest tutaj rozwiązanie stosunku pracy.
Potwierdził to Sąd Najwyższy w Uchwale z dnia 20 sierpnia 1997 r. (III ZP 26/97).
Ponadto w okresie wypowiedzenia pracodawca może skierować pracownika na urlop wypoczynkowy obliczony w powyższy sposób. Dzięki temu pracodawca nie będzie musiał wypłacać pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.
Art. 1671 kodeksu pracy:
W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo proszę o wykładnię w następującej sprawie. Nauczycielka skorzystała z przysługującego jej dnia opieki nad dzieckiem. W tym dniu pojechała, do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania, lekarza prowadzącego jej dziecko z wynikami badań. Obecność dziecka na tej wizycie nie była obowiązkowa więc dziecko było w tym dniu na zajęciach. Dowiedziawszy się o tym dyrektor szkoły anulował wcześniej wydaną zgodę na dzień wolny, zagroził karą porządkową a nauczycielka miała na ten dzień przynieść wyłącznie zwolnienie lekarskie. Czy takie postępowanie dyrektora wobec pracownika jest zasadne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z brakiem godzin zamierzam do 31.05.2011 wypowiedzieć stosunek pracy ( zawarty na podstawie mianowania )proponując etat 16/18. Jeśli nie wyrazi zgody na pracę w takiej ilości, co wtedy; jak odprawa czy w ogóle....
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może złożyć rezygnację z funkcji za 3 miesięcznym wypowiedzeniem z mocą obowiązującą 31 sierpnia w terminie do 10 kwietnia oddając arkusz organizacyjny? Czy organ prowadzący może potraktować 3 miesięczny okres wypowiedzenia do końca lipca?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację jak obliczać nadgodziny nauczyciela przedszkola za urlop wypoczynkowy wykorzystany w trakcie roku szkolnego?
- Czy można zakwestionować wynik wyboru kandydata na dyrektora szkoły przez komisję konkursową, jeśli zamiast potwierdzonej kopi zaświadczenia o zatrudnieniu, kandydat włożył do teczki oryginalne zaświadczenie ?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe