Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o informację jak obliczać nadgodziny nauczyciela przedszkola za urlop wypoczynkowy wykorzystany w trakcie roku szkolnego?
Zgodnie z art. 67 ust. 1 Karty Nauczyciela, za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu wszystkich miesięcy danego roku szkolnego, poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego - z tego okresu. Jeżei więc nauczyciel korzysta z urlopu wypoczynkowego np. w marcu, do wynagrodzenia urlopowego należy zaliczyć uśrednione godziny ponadwymiarowe z miesięcy IX - II.
Sposób obliczania wynagrodzenia urlopowego regulują przepisy ROZPORZĄDZENIA MEN z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli:
- Składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałej wysokości oraz składniki wynagrodzenia określone procentowo od tych stawek (wynagrodzenie zasadnicze, dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy) uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu. W przypadku gdy okres wykonywania zadań lub zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego jest krótszy niż okres roku szkolnego, wysokość dodatku oblicza się, mnożąc otrzymywaną stawkę z tego tytułu przez liczbę miesięcy, w których nauczyciel wykonywał zadania lub zajęcia. Uzyskaną kwotę dzieli się przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.
- Składniki wynagrodzenia takie jak: dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy, wynagrodzenie za pracę w święto, dodatek za uciążliwość pracy, oblicza się, dodając otrzymane wynagrodzenie w poszczególnych miesiącach roku szkolnego, a następnie uzyskaną kwotę dzieli się przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.
- Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego - z tego okresu, przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu.
Wynagrodzenie za jeden dzień urlopu nauczyciela placówki nieferyjnej ustala się, dzieląc miesięczne wynagrodzenie obliczone według powyższych zasad przez liczbę 21.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chcę zatrudnić pracownika na 1/2 etatu na dowóz uczniów do szkoły. Potrzebuję go zatrudnić od zaraz. Procedura zatrudniania w mojej miejscowości trwa często ok 3 tygodni (wszelkie zgody, podpisy). Czy mogę tego pracownika zatrudnić jako wolontariusza na te 3 tygodnie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację, czy w niepublicznej szkole umowy z pracownikami zawiera dyrektor szkoły czy właściciel szkoły?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Zaborze jest placówką oświatową i zatrudnia 26 pracowników. Jesteśmy jednostką organizacyjną, której organem prowadzącym jest Województwo Lubuskie z siedzibą w Zielonej Górze. Pytanie: Czy w MOZ Zabór musi być wydane przez dyrektora Zarządzenie i musi obowiązywać WEWNĘTRZNA PROCEDURA DOKONYWANIA ZGŁOSZEŃ NARUSZEŃ PRAWA?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem zespołu szkół w skład, którego wchodzi oddział przedszkolny i szkoła podstawowa. Chciałabym zmienić przydziały nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej w taki sposób, by po skończeniu pracy w klasie 3 szkoły podstawowej przejmowały oddział przedszkolny. Czy mogę tak zrobić? Czy muszę uzyskać zgodę nauczycielek na takie zmiany?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Proszę o podstawę prawną i jej interpretację dotyczącą naliczania środków na ZFŚS przy okazji tworzenia projektu planu finansowego na kolejny rok, oraz czy organ prowadzący ma prawo zaniżyć wartość prawidłowo naliczonego odpisu i co dalej jeżeli tak zrobił.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe