Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam nauczyciela, który koniecznie chce pójść na emeryturę. Urodził się 23 września 1961 r. Dorobek: od 24.09.1977 r. do 15.08.1980 r. - praca w gospodarstwie, od 16.08.1980 r. do do 31.08.1984 r. - magazynier, od 01.09.1984 r. do 30.06.1985 r. - nauczyciel (wymiar niepełny), od 01.07.1985 r. do 09.02.1992 r. - magazynier, od 10.02.1992 r. - nadal - nauczyciel (pełny wymiar). Kiedy i na jakiej podstawie może składać wniosek?
Nauczyciel nie może jeszcze przejść na emeryturę. Emerytura nauczycielska nie przysługuje mu, ponieważ nie spełnia warunków Karty Nauczyciela. Trzydziestoletni staż pracy, w tym dwudziestoletni w szczególnym charakterze powinien on bowiem spełnić do 31 grudnia 2008 r.
art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela:
Nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r. zachowują prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, jeżeli:
1) spełnili warunki do uzyskania emerytury, określone w ust. 1, w ciągu dziesięciu lat od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z wyjątkiem warunku rozwiązania stosunku pracy, oraz
2) nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa.
Nauczyciela obowiązują ogólne zasady przechodzenia na emeryturę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaka jest podstawa prawna do otrzymania nagrody jubileuszowej (30-lecie) dla pracownika niepedagogicznego, pracownik kuchni w przedszkolu państwowym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy zmiany w prawie oświatowym w jakiś sposób określają wysokość- ilośc godzin nadliczbowych przyznawanych nauczycielowi?
- Jaką podstawę prawną należy wpisać w świadectwie pracy nauczycielowi, który dał wypowiedzenie za porozumieniem stron w związku z nabyciem uprawnień emerytalnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W tym półroczu godziny wdż zostały wpisane w plan klasom 3 gimnazjalnym i klasie 8 na ostatnich lekcjach tych klas. Mam już sygnał , że niemal wszyscy uczniowie, a konkretnie ich rodzice podpisują oświadczenia, że dzieci nie będą uczęszczać na te zajęcia. Czy nauczyciel (ma tylko etat) ma za te godziny płacone i jest do dyspozycji dyrekcji na np. zastępstwa?
- Nauczycielka od 1.09.2014 r. jest na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą. Z obliczeń wynika, że nie będzie jej do końca roku szkolnego, gdy urodzi dziecko. Na jej miejsce została zatrudniona młoda nauczycielka, która chciałaby rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego. Jednak w umowie nowo zatrudniona ma napisane, że jest zatrudniona na czas nieobecności poprzedniej nauczycielki. Czy ma to jakiś wpływ na możliwość rozpoczęcia stażu? Czy umowa powinna mieć zapis, że nauczycielka jest zatrudniona do 31.08.2015 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe