Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jaką podstawę prawną należy wpisać w świadectwie pracy nauczycielowi, który dał wypowiedzenie za porozumieniem stron w związku z nabyciem uprawnień emerytalnych?
W świetle przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) ani przepisów ustawy z dnia 18 czerwca 2020 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) nie istnieje taka konstrukcja prawna jak wypowiedzenie stosunku pracy za porozumieniem stron. Oświadczenie o wypowiedzenie stosunku pracy jest czynnością jednostronną i nie ma potrzeby uzyskiwania zgody drugiej strony stosunku pracy na powstanie skutku w postaci rozwiązania stosunku pracy. Po złożeniu oświadczenia o wypowiedzeniu stosunku pracy, skutek w postaci rozwiązania stosunku pracy następuje po upływie okresu wypowiedzenia. Z kolei porozumienie stron o rozwiązaniu stosunku pracy jest czynnością dwustronną, która wymaga złożenia zgodnego oświadczenia stron stosunku pracy (pracodawcy i pracownika), z którego będzie wynikać wola rozwiązania stosunku pracy. W porozumieniu strony wskazują, z jaką datą następuje rozwiązanie stosunku pracy.
Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Karty Nauczyciela stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu na wniosek nauczyciela. Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania z powodu złożenia wniosku następuje odpowiednio z końcem roku szkolnego, po uprzednim złożeniu przez nauczyciela trzymiesięcznego wypowiedzenia. Rozwiązanie stosunku pracy z końcem roku szkolnego nie dotyczy nauczyciela szkoły, w której w organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych (art. 23 ust. 3 Kartu Nauczyciela). Jeżeli zatem nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania złożył wniosek o rozwiązanie rozumiany jako złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu stosunku pracy, to podstawą zakończenia stosunku pracy będzie art. 23 ust. 1 pkt 1 Karty Nauczyciela. W przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę wypowiedzenie przez nauczyciela umowy o pracę spowoduje rozwiązanie stosunku pracy na podstawie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela.
Jeżeli rozwiązanie stosunku pracy następuje na podstawie zgodnego działania stron stosunku pracy, to podstawą rozwiązania stosunku pracy będzie porozumienie stron. Stosownie do art. 23 ust. 4 Karty Nauczyciela rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania może nastąpić również na mocy porozumienia stron. Taka też będzie podstawa rozwiązania stosunku pracy, którą należy wpisać do świadectwa pracy. Na podstawie art. 27 ust. 3 Karty Nauczyciela do rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony stosuje się również przepisy art. 23 ust. 4. W przypadku rozwiązania stosunku pracy na podstawie porozumienia stron z nauczycielem zatrudnionym na czas nieokreślony podstawą zakończenia stosunku pracy będzie art. 27 ust. 3 i art. 23 ust. 4 Karty Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 września nauczycielka z mojej szkoły będzie na urlopie wychowawczym (do końca roku szkolnego 2020/2021). Czy może podjąć pracę na 7 godzin dydaktycznych za innego, nieobecnego nauczyciela z tej samej szkoły (długotrwałe L4, 3 miesiące) w ramach zastępstwa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel stażysta zatrudniony na podstawie umowy o pracę na zastępstwo od dnia 01.09.2015 r. w umowie zapis (na czas nieobecności Pani X). Nauczyciel który jest zastępowany wraca do pracy od 1 września 2016 r. Kiedy wypowiedzieć umowę o pracę nauczycielowi stażyście ? Jaki obowiązuje okres wypowiedzenia 3 dni jak zaznaczono w umowie ? Rozwiązanie stosunku pracy musi być w formie pisemnej ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z prośbą o udzielenie porady prawnej dot. wypłaty odprawy emerytalnej. Pracownik obsługi zatrudniony był w szkole w pełnym wymiarze czasu pracy , jako starszy woźny oraz dodatkowo w ramach drugiego stosunku pracy jako sprzątaczka, w wymiarze ½ etatu. 31 lipca 2013 roku rozwiązano oba stosunki pracy na mocy porozumienia stron (art. 30 § 1 pkt. 1 Kp) , w związku z przejściem pracownika na emeryturę od 01.08.2013 r. Na podstawie art. 38 ust. 3 Ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych wypłacono pracownikowi jednorazową odprawę emerytalną z pełnego etatu w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Nie wypłacono natomiast odprawy z tyt. rozwiązania stosunku pracy z dodatkowego zatrudnienia. W dniu dzisiejszym pracownik zwrócił się do mnie o wypłatę odprawy emerytalnej z tego drugiego stosunku pracy, ponieważ dowiedział się, że mu się też należała. Moje pytanie brzmi: Czy pracownikowi należy wypłacić odprawę emerytalną również z tytułu rozwiązania drugiego stosunku pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Co ile lat nauczyciel powinien odbyć szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wykładnię, jak wyliczyć pensum nauczyciela, który realizuje np. 22 godziny w oddziale przedszkolnym (dzieci 6-letnie), 2 godziny w oddziale przedszkolnym (grupa mieszana), 4 godziny rewalidacji w klasie VIII (z uczniami posiadającymi orzeczenie) i 2 godziny zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w klasie III. Drugi przypadek: 26 godzin świetlicowych i 4 godziny zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w klasie VII.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe